Wojsko podpisało umowę na zakup robotów saperskich

Wojska inżynieryjne otrzymają roboty wsparcia misji EOD/IED. Mają one być używane do wykrywania i usuwania m.in. niewybuchów i min w ramach działań bojowych.

Umowę na dostawy 35 kompletów robotów wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym oraz amunicją podpisali: Inspektorat Uzbrojenia oraz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów.

W uroczystości wzięli udział minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony podkreślił, że sprzęt jest „niezwykle użyteczny, niezwykle ważny i niezwykle cenny dla Wojska Polskiego”. Pogratulował także polskim inżynierom i konstruktorom.

To jest dowód tego, że potrafimy w Polsce zbudować nowoczesny sprzęt, który jest jakże potrzebny na potrzeby Wojska Polskiego. Dziękuję w imieniu żołnierzy, w imieniu saperów, żołnierzy wojsk inżynieryjnych. To szczególny rodzaj wojska. Saperzy są wciąż na polu walki, również w czasach pokoju. Przecież w dziesiątkach tysięcy odnotowujemy odnalezione pozostałości niewypałów z okresu II wojny światowej. Każdego dnia saperzy polskiego wojska ratują w ten sposób zdrowie i życie mieszkańców naszego kraju, bo taka jest ich służba – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Robot Patrolowo-Przenośny będzie sterowany bezprzewodowo. Jest wyposażony w czujniki do rozpoznania obrazu niezależnie od pory roku i doby. Dodatkowo sprzęt posiada urządzenia do wykrywania skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych. Umowa przewiduje dostarczenie robotów w latach 2019-2021. Koszt inwestycji to 80 mln zł.

RIRM

drukuj