fot. PAP/Darek Delmanowicz

Woj. podkarpackie: Trwa zbiórka zniczy na lwowskie cmentarze

Od kilkunastu dni na Podkarpaciu trwa zbiórka zniczy, które we Wszystkich Świętych zapłoną m.in. na cmentarzach: Łyczakowskim, Orląt Lwowskich i Janowskim we Lwowie. Akcję organizują wspólnie Konsulat RP we Lwowie, Polskie Radio Lwów oraz TVP Rzeszów.

Jak zaznaczyła koordynatorka akcji Beata Wolańska z TVP w Rzeszowie, „w tym roku jest to już 16. edycja akcji <<Światełko pamięci>>”.

„Znicze oprócz nekropolii lwowskich trafią także na polskie cmentarze m.in. w Mościskach, Jaworowie, Niżankowicach, Strzelczyskach i Pnikucie. Zapłoną też na mogiłach polskich żołnierzy w Mościskach” – powiedziała.

Zbierane są w oddziale Telewizji Polskiej w Rzeszowie oraz w kilkunastu podkarpackich miastach.

„W akcji biorą udział studenci, uczniowie, stowarzyszenia kresowian, harcerze. W środę zebrane dotąd w regionie znicze są przewożone do rzeszowskiego oddziału TVP” – dodała Beata Wolańska.

Na Podkarpaciu w poprzednich latach w ramach akcji „Światełko pamięci” zbierano po 40 – 50 tys. zniczy.

„Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie” – podkreśliła koordynatorka.

W regionie oprócz Rzeszowa znicze zbierane są m.in. w Błażowej, Lubaczowie, Przemyślu, Tarnobrzegu, Sanoku, Mielcu, Jarosławiu i Tyczynie.

„Światełko pamięci” zainicjowali dziennikarze Polskiego Radia Lwów. Początkowo akcja dotyczyła głównie Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich. Natomiast od 2010 roku znicze palą się także na Cmentarzu Janowskim.

„Polacy ze Lwowa mogą je zapalić na wszystkich polskich grobach. Płoną też na mogiłach Ukraińców, Rosjan i Ormian” – mówiła Beata Wolańska.

Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie; został założony w 1786 roku. Na tej nekropolii spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.

Z kolei na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany; ponownie otwarto go w 2005 roku.

Natomiast Cmentarz Janowski założono w 1883 roku. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abpa Józefa Bilczewskiego; w 2005 roku. Benedykt XVI ogłosił go świętym.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl