fot. twitter.com/WodyPolskie

„Wody Polskie” zacieśniają współpracę z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska

„Wody Polskie” i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wzmacniają współpracę w celu poprawy jakości wód w Polsce – poinformował w poniedziałek resort klimatu. Ścisłe działania mają zarówno polepszyć codzienny monitoring wody, jak i usprawnić interwencję w sytuacjach kryzysowych oraz naruszenia prawa.

Należy zapobiegać, ale także karać tych, którzy zanieczyszczają m.in. rzeki w naszym kraju – powiedziała na konferencji Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

– Idealną sytuacją by było, gdybyśmy osiągnęli stan dobry na wszystkich rzekach albo bardzo dobry. Umiarkowany, jak mówił pan minister, to już nie jest źle, ale ciągle jest te 20 tysięcy nielegalnych zrzutów. Takie sytuacje jak Czajka w Warszawie negatywnie wpływają na stan rzek. Z jednej strony zatem współpraca polega na zapobieganiu poprzez współpracę podmiotów, a z drugiej strony na działaniach sankcyjnych w stosunku do podmiotów dokonujących nielegalnych działań – podkreśliła minister Anna Moskwa.

O tym, że jakość rzek w Polsce pozostawia wiele do życzenia, świadczą dane. Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, poinformował o wynikach 42 kontroli przeprowadzonych w całym kraju. Większość ze sprawdzonych tzw. wylotów nie miała aktualnej dokumentacji.

– Mogę powiedzieć, że kontrolowane podmioty gospodarcze współpracują z nami. Widzimy pożądany efekt. Przede wszystkim nie zależy nam na tym, żeby karać finansowo. Zależy nam na tym, aby robić to w cywilizowany sposób, czyli zalegalizować wszystkie zrzuty, rury, kanały, syfony, żebyśmy wszyscy mieli kontrolę nad tym, co jest zrzucane – mówił Przemysław Daca.

Skutkiem takich kontroli jest – jak podał prezes Wód Polskich – pięciokrotny wzrost legalizowanych urządzeń. Przemysław Daca zaapelował do przedsiębiorców i osób indywidualnych, aby niezwłocznie przystępowali do takiej legalizacji.

Od października trwa wyrywkowa kontrola podmiotów, które posiadały, a obecnie nie mają aktualnych pozwoleń wodno-prawnych na wyloty do rzek. Podczas kontroli może dojść m.in. do zatkania wylotów lub usunięcia urządzenia na koszt właściciela.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl