fot. PAP/EPA

Włoski minister zdrowia: Nie będzie nowego zamknięcia kraju

Mimo znacznego dobowego wzrostu zakażeń koronawirusem we Włoszech nie dojdzie do ponownego zamknięcia kraju i zamrożenia gospodarki – zapewnił w niedzielę minister zdrowia Roberto Speranza. W sobotę zanotowano ponad tysiąc nowych zakażeń, najwięcej od maja.

W wypowiedziach opublikowanych w niedzielę w dziennikach „La Repubblica”, „La Stampa”, „Il Messaggero” i „Il Mattino” szef resortu zdrowia zaapelował do obywateli, aby unikali „przesadnych reakcji”.

Roberto Speranza podkreślił, że nie traci optymizmu, choć jest nadal „czujny i ostrożny”.

„Nasz system ochrony zdrowia został bardzo wzmocniony. Sytuacja nie jest porównywalna z tą z lutego-marca, kiedy mieliśmy krzywą zakażeń wyrwaną spod kontroli i nie było mechanizmu poszukiwania i izolowania przypadków” – stwierdził.

Zauważył, że zmienił się też średni wiek zakażonych; spadł do około 30-32 lat. To zaś oznacza, wyjaśnił, „mniejszą presję” na krajową służbę zdrowia, gdyż wiele osób przechodzi zakażenie bez objawów.

Jak zauważył minister, obecnie nie rozważa się możliwości ponownego tzw. lockdownu, czyli zamrożenia gospodarki i narzucenia mieszkańcom rygorystycznych ograniczeń. Decyzja taką została podjęto w marcu – wyjaśnił, ponieważ istniały obawy, że dojdzie do załamania systemu służby zdrowia.

„Mieliśmy we Włoszech 5 tysięcy miejsc na intensywnej terapii, teraz jest ich dwa razy więcej. Według ocen moich i europejskich kolegów nie będziemy mieli takiego samego nawrotu, jeśli zdołamy uchronić osoby starsze i najsłabsze” – dodał minister Roberto Speranza.

„Aby utworzyć zamkniętą czerwoną strefę, musiałoby dojść do eksplozji epidemii. Ja tego nie widzę. Widzę szerzenie się wirusa, a nie wybuch” – oświadczył.

Zaapelował ponownie o większą czujność w indywidualnych zachowaniach oraz stosowanie reguł dystansu i noszenia maseczek.

Minister zdrowia wyraził przekonanie, że testem dla Włoch będzie otwarcie szkół 14 września, przy zachowaniu najwyższych środków bezpieczeństwa.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl