Włochy. Szef MSW: UE chciała finansować ośrodki internowania dla migrantów

Szef MSW Włoch Marco Minniti powiedział, że Unia Europejska w dniach rekordowego napływu migrantów w czerwcu chciała przekazać jego krajowi dodatkowe pieniądze na utworzenie dla nich ośrodków internowania. To byłyby „prawdziwe więzienia”- dodał.

Minister Minniti, cytowany na łamach „Il Giornale”, opisał reakcję UE na wydarzenia sprzed kilku tygodni, gdy w ciągu 48 godzin na włoskie wybrzeża przybyło 12 tys. migrantów, przywiezionych na pokładach 27 statków ratowniczych.

„Wiecie, co nam zaoferowali nasi przyjaciele z Brukseli po tych tragicznych i strasznych dniach? Nie zaproponowali nam rozwiązań politycznych czy konkretnych operacji, by nam pomóc. Zaproponowali tylko, że dadzą nam więcej pieniędzy na stworzenie nowych hot spotów” – oświadczył szef włoskiego MSW, odnosząc się do forsowanych przez UE punktów identyfikacji oraz rejestracji migrantów.

Minniti wyjaśnił: „Zaproponowali nam, byśmy stworzyli nowe centra, z których migranci nie mogliby wyjść. Proponowali założenie ośrodków internowania, czyli prawdziwych więzień, także dla nieletnich bez opieki”.

Słowa te tak zinterpretował następnie włoski dziennik: „Pieniądze oferowane Włochom przez Brukselę miały służyć temu, by zagwarantować, że uchodźcy, zabrani z morza przez organizacje pozarządowe i przewiezieni na włoskie wybrzeża, nie ruszą się z Włoch, nie zbliżą się do granic Francji, Szwajcarii, Austrii i Słowenii, co wystawiłoby na ryzyko suwerenność i wrażliwość naszych europejskich +przyjaciół+”.

Od początku roku do Włoch przybyło prawie 100 tys. migrantów.

PAP/RIRM

drukuj