Włochy: Piemont zmaga się z wielkimi pożarami

Region Piemont na północy Włoch zmaga się z trwającymi od kilku dni pożarami. Pogarszają one sytuację w Turynie, gdzie notuje się kilkakrotne przekroczenie dopuszczalnych norm smogu. Mimo wysokiego poziomu zanieczyszczenia w niedzielę odbył się tam maraton.

Ogień pustoszy tereny w rejonie alpejskiej doliny Val di Susa, gdzie zbliżył się do budynków mieszkalnych. Ewakuowano tam ponad 1000 osób, m.in. w miejscowości Mompantero. W Susie konieczna była ewakuacja domu opieki dla 200 starszych osób. W niektórych miejscach płomienie sięgają 70 metrów.

Lokalne władze informują, że sytuacja jest bardzo poważna. Włoskie MSW do gaszenia około 20 pożarów w górach Piemontu sprowadziło dodatkowe samoloty z Chorwacji.

Zamknięty został odcinek autostrady prowadzącej do tunelu Frejus.

Pożary pogarszają sytuację w Turynie, gdzie utrzymuje się rekordowo wysoki poziom smogu. W sobotę dopuszczalne normy tzw. pyłu zawieszonego przekroczone były 9-krotnie.

Mimo to w niedzielę zorganizowano tam maraton. Decyzję – jak wyjaśniły władze – podjęto po dogłębnej analizie, która wykazała, że sytuacja nie jest „szczególnie krytyczna”. Uczestnikom maratonu zalecono natomiast, aby zwolnili zwyczajowe tempo biegu, pili dużo wody i zatrzymali się w razie problemów z oddychaniem.

Przeciwko organizacji biegu zaprotestowało lokalne stowarzyszenie ekologiczne Obywatele dla Powietrza.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl