Włochy chcą nowego modelu UE

Włochy będą zabiegać o to, aby w Unii Europejskiej powstał ,,węższy krąg” krajów podzielających kilka aspektów wspólnej polityki. Zdaniem szefa włoskiej dyplomacji Paolo Gentiloniego w skład grupy mogłoby wejść od 7 do 12 państw.

Kraje te – jak deklarował podczas niedzielnej debaty politycznej w Rzymie – ,,łączyłyby wspólna waluta, układ z Schengen i przede wszystkim większa koordynacja obrony”.

Pomysł ukierunkowany jest na rozwiązanie wewnętrznych problemów Włoch, m.in. ogromnego zadłużenia tego kraju – ocenia poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk.

– To jest próba budowania „Unii w Unii”, gdzie integracja poszłaby dalej. Niektóre kraje rzeczywiście tego oczekują, w szczególności Włochy, które sądzą, że gdyby coś takiego powstało, to być może łatwiej rozwiązano by ich problemy polegające na finansowaniu ogromnego zadłużenia wewnętrznego. Niezależnie od rozwoju sytuacji Niemcy raczej nie zgadzają się z tym kierunkiem – nie chcą wziąć na swoje barki spłaty tego wielkiego włoskiego długu. Nie sądzę, żeby Włochom się to udało – zaznacza Zbigniew Kuźmiuk.

Tego typu propozycje – jak podkreśla polityk – nie służą integracji całej Unii Europejskiej, zwłaszcza w obliczu Brexitu i zmagań z kryzysem imigracyjnym. Zdaniem posła do PE należy skupić się na tym, co łączy wszystkie 27 krajów Wspólnoty.

Włochy, będące jednym z krajów założycielskich Unii, już od dłuższego czasu krytykują obecny kształt UE. Kraj domaga się zmiany unijnej polityki imigracyjnej i gospodarczej.

RIRM/MB

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl