fot. PAP/Rafał Guz

Włochy: 75. rocznica wyzwolenia Ankony i Loreto przez żołnierzy gen. Andersa  

We Włoszech odbyły się uroczystości z okazji 75. rocznicy zdobycia Loreto i Ankony. W dwudniowych obchodach uczestniczyli weterani tamtych wydarzeń oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 

Główne uroczystości z okazji wyzwolenia Ankony odbyły się w czwartek przy dawnej bramie miasta – Porta Santo Stefano, którą polscy żołnierze triumfalnie przekroczyli 75 lat temu. W miejscu tym odegrano hymny Polski i Włoch, złożono także kwiaty.

Jan Józef Kasprzyk w swoim wystąpieniu zwracał uwagę na bohaterstwo żołnierzy II Korpusu Polskiego.

– Każdy z nich przeszedł piekło sowieckich łagrów, każdy z nich przeżył niewyobrażalne katusze, a jednak 75 lat temu z armii niewolników, stłamszonej przez sowieckiego najeźdźcę, stali się armią zwycięską. Armią, która w zwycięskim pochodzie maszerowała przez Półwysep Apeniński i doszła też tu – do Ankony. I tą Bramą św. Stefana wniosła wolność miastu i narodowi polskiemu – akcentował Jan Józef Kasprzyk.

W środę uroczystości odbyły się we włoskim Loreto, gdzie pochowano ponad tysiąc podkomendnych gen. Władysława Andersa.

Apelem pamięci i złożeniem kwiatów uczczono tam żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy 75 lat temu – walcząc z Niemcami – wyzwalali miasta włoskiej Marchii nad Adriatykiem.

W latach 1944-1945 2. Korpus Polski walczył na froncie włoskim przez 367 dni. Zginęło ok. 2,2 tys. polskich żołnierzy, a ponad 8,3 tys. zostało rannych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl