fot. twitter.com/KancelariaSejmu

UOKiK zapowiada walkę z zatorami płatniczymi

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiada, że będzie stanowczo reagował w przypadku opóźnień w płatnościach firm wobec kontrahentów. Zgodnie z procedowaną w Sejmie ustawą, która ma ograniczyć zatory płatnicze, od 2020 roku UOKiK będzie mógł nakładać kary na firmy, które nie płacą w terminie swoim kontrahentom.

Szef UOKiK Marek Niechciał wskazał, że z problemem zatorów płatniczych boryka się nawet 80 proc. firm w Polsce. Zwrócił też uwagę, jak będą wyglądały działania urzędu, gdy nowe prawo wejdzie w życie.

– Administracja skarbowa dysponuje tzw. plikami JPK i STIR. Pozwalają one na kontrolę tego, czy firma płaci w terminie i jakie ma faktury. Te dane pozwolą wytypować firmy, które nie płacą swoim kontrahentom. Wtedy rozpoczynamy tam kontrolę, wybieramy trzy miesiące z historii firmy, patrzymy, jakie tam były faktury do zapłaty. Jeśli nie były zapłacone w terminie, to wtedy za każdą fakturę – w zależności od wartości i ilości dni opóźnienia – będzie naliczana kara – tłumaczył Marek Niechciał.

Sankcje nakładane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będą mogły zostać zmniejszone, jeżeli dłużnik ureguluje swoje zaległości. Natomiast jeśli UOKiK stwierdzi, że ukarany już wcześniej przedsiębiorca ponownie dopuszcza się nadmiernych opóźnień, to kolejna nałożona kara może być podwyższona o 50 proc.

Dziś Sejm ma głosować nad senackimi poprawkami do ustawy ograniczającej zatory. Następnie trafi ona do podpisu Prezydenta RP.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl