Wkrótce spotkanie B. Szydło z D. Tuskiem ws. przyszłości UE

Premier Beata Szydło spotka się 13 września w Warszawie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Jak poinformował rzecznik rządu rozmowy mają dotyczyć przyszłości Unii Europejskiej w obliczu Brexitu.

Spotkanie wpisuje się w przygotowania do nieformalnego szczytu przywódców 27 państw członkowskich 16 września w Bratysławie. W rozmowach o przyszłości Unii Europejskiej w słowackiej stolicy nie będzie brała udziału Wielka Brytania.

– Tematem rozmów będzie przede wszystkim przyszłość Unii Europejskiej. Na tym spotkaniu przedstawione zostaną także polskie racje i oczekiwania co do tego, w którym kierunku Unia Europejska powinna zmierzać i jak powinna się zmieniać. Na pewno wśród tematów, które zostaną poruszone będą kwestie bezpieczeństwa, gospodarcze, a także konkurencyjność polskiej gospodarki europejskiej, która w ostatnim czasie niewątpliwie znajduje się w kryzysie. Na pewno tematem, który nurtuje wielu przywódców europejskich, i który pojawi się na tym spotkaniu, jest sprawa rozwiązania kryzysu migracyjnego – zaznacza rzecznik  rządu Rafał Bochenek.

Tymczasem, w najbliższy wtorek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy na temat wspólnego stanowiska na szczyt w Bratysławie rozmawiać mają premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej.

Polska obecnie sprawuje rotacyjne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

RIRM

drukuj