fot. PAP/Radek Pietruszka

Wkrótce poznamy nowych posłów

Dziś dowiemy się, kto uzyskał mandat posła. Jak poinformowała PKW do Sejmu swoich przedstawicieli wprowadzi pięć ugrupowań.

PiS w niedzielnych wyborach parlamentarnych poparło 37,58 proc. osób, które poszły do urn. Drugą siłą w Sejmie będzie PO. Na tę partię oddało głos 24,09 proc. osób.

Do Sejmu wejdą także ugrupowanie Pawła Kukiza z poparciem 8,81 proc. oraz Nowoczesna Ryszarda Petru 7,6 proc. Na PSL zagłosowało 5,13 proc. wyborców. Progu wyborczego nie przekroczyła Zjednoczona Lewica, Partia KORWIN i Partia Razem.

Wiesław Kozielewicz, zastępca przewodniczącego PKW, powiedział, że dziś po południu poznamy podział mandatów w Izbie niższej parlamentu. Jak tłumaczył dokonuje się to na szczeblu okręgów.

Decyzją ustawodawcy czynności związane z dokonaniem takiego podziału przeprowadza Okręgowa Komisja Wyborcza. My nie możemy tego zrobić, ponieważ taka jest wola ustawodawcy. Nie byłoby dla nas problemem, gdyby PKW miała dokonać przydziału mandatów do okręgów. Jednak musimy mieć podstawę ustawową. Teraz przekażemy dane do komisji okręgowych i zgodnie z prawem te komisje zastosują określony wzór matematyczny i dokonają podziału mandatów. Tak stanowi polskie prawo wyborcze- podkreślił Wiesław Kozielewicz.

Kandydaci PiS zdobyli 61 mandatów w Senacie. Kandydaci PO 34 mandaty. W Senacie jednego przedstawiciela będzie miało także PSL. Pozostałe mandaty zdobyli kandydaci niezależni.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj