fot. PAP/EPA

Wizyta Xi Jinpinga w Rosji

Chiński przywódca, Xi Jinping, rozpoczyna dziś wizytę w Rosji. Jest pierwszym zagranicznym politykiem, który spotyka się z Władimirem Putinem po tym, jak nakaz aresztowania wysłał za nim Międzynarodowy Trybunał Karny W Hadze.

W tym miesiącu Xi Jinping został zaprzysiężony na bezprecedensową trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej. Rosja będzie pierwszym krajem, jaki odwiedzi, co jest odczytywane symbolicznie, zwłaszcza że wojska agresora wciąż prowadzą wojnę przeciwko Ukrainie. Pekin sam postrzega siebie jako przyjaciel Moskwy.

– Chiny utrzymają obiektywne, sprawiedliwe stanowisko w sprawie Ukrainy i odegrają konstruktywną rolę w promowaniu rozmów pokojowych – mówił Wang Wenbin, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin.

Chiny przedstawiły własną propozycję pokojową w sprawie Ukrainy. Wezwały wtedy do zawieszenia broni, negocjacji i zniesienia sankcji. Dokument, według Amerykanów, odzwierciedlał wyłącznie rosyjską perspektywę, a samo zawieszenie broni w praktyce byłoby zgodą na okupację ukraińskiego terytorium. Odkąd propozycja Pekinu ujrzała światło dzienne, Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zdążył wydać nakaz aresztowania Władimira Putina. Decyzji sądu nie uznają ani Moskwa, ani Pekin. W tych okolicznościach Xi Jinping składa wizytę w Rosji.

– Nie ma wątpliwości, że zarówno Chiny, jak i Rosja to dwa kraje, które sprzeciwiają się międzynarodowemu porządkowi opartemu na zasadach, który wspierają Stany Zjednoczone i tak wielu naszych sojuszników oraz partnerów – wskazał John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Amerykanie oczekują od Chin rozmów z Ukrainą, tutaj jednak żadnych oficjalnych kontaktów nie było. Są też obawy o dostawy sprzętu wojskowego dla Rosji. Stany Zjednoczone podtrzymują, że Pekin rozważa taki krok, a media informują, że Chiny przekazały Władimirowi Putinowi produkty o cywilno-wojskowym zastosowaniu. Pekin potrafił już mówić językiem Władimira Putina, oskarżając NATO o podsycanie konfliktu czy wprost sprzeciwiając się sankcjom. Zachód oczekuje wobec chińskiego przywódcy, że zmieni swoje stanowisko.

– Bardzo ważne jest, aby stało się jasne, iż wojna może się zakończyć tylko wtedy, gdy Rosja wycofa swoje wojska i że jest to wojna agresywna – powiedział Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Według „Financial Times” możliwe jest, że Xi Jinping wezwie w Moskwie do natychmiastowego zawieszenia broni, a po wizycie w Rosji połączy się przez łączę internetowe z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl