Witold Kozłowski z PiS wybrany na marszałka Małopolski

Witold Kozłowski z PiS został wybrany w poniedziałek na marszałka Małopolski. Podczas inauguracyjnej sesji sejmiku wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa oraz przewodniczącego i wiceprzewodniczących sejmiku regionu.

Za kandydaturą Kozłowskiego, który do tej pory pełnił funkcję prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w głosowaniu tajnym zagłosowało 27 radnych, dziewięciu było przeciwnych, a trzech wstrzymało się od głosu.

Jak podkreślił Kozłowski po wyborze, na stanowisku marszałka regionu będzie mu „towarzyszyć przede wszystkim głębokie poczucie odpowiedzialności”.

„Dziękuję za poparcie, postaram się nie zawieść. Zadania przed nami są bardzo duże, ale mam nadzieję, że rekomendowany zarząd poradzi sobie z tymi wyzwaniami” – zaznaczył.

Marszałek zwracając uwagę na swoje wieloletnie doświadczenie, jako radnego województwa zapowiedział, że nowy zarząd postara się „zrewolucjonizować” współpracę między radnymi a zarządem województwa.

„Deklaruję, że będziemy ciężko pracować” – powiedział Kozłowski.

„Będziemy tak się starać, żeby województwo rozwijało się równomiernie, aby każdej rodzinie, nawet najdalej oddalonej od stolicy województwa, żyło się coraz lepiej” – dodał.

Witold Kozłowski (ur. 1958) w Krościenku nad Dunajcem jest wieloletnim samorządowcem. Mandat radnego sejmiku małopolskiego sprawował w latach 1998–2010 oraz 2014-2018. W tym czasie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego (2002–2005 i 2006–2010) oraz przewodniczącego (2005–2006) sejmiku. W ostatnich wyborach startował w wyborach do sejmiku z listy PiS, ale radnym nie został.

Marszałek Kozłowski przez wiele lat pracował także, jako sekretarz powiatu nowosądeckiego, a w czerwcu tego roku został prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego i studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest żonaty, ma dwoje dzieci: syna i córkę.

Na wicemarszałków Małopolski wybrano: Łukasza Smółkę, szefa gabinetu politycznego ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i Tomasza Urynowicza, jako przedstawiciela Porozumienia Jarosława Gowina. Członkami zarządu zostali Anna Pieczarka, która w wyborach samorządowych uzyskała najlepszy wynik w Polsce – ponad 72,7 tys. głosów, a także Marta Malec-Lech, przedstawicielka Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.

Na przewodniczącego sejmiku województwa małopolskiego został wybrany były rzecznik rządu w gabinecie premier Beaty Szydło, Rafał Bochenek. Za jego kandydaturą zagłosowało 37 radnych, jedna osoba się wstrzymała. Bochenek dziękując za wybór powiedział, że nie spodziewał się tak dużego zaufania i poparcia.

„Liczę na owocną współpracę, zawsze konstruktywną i merytoryczną debatę w sejmiku na rzecz mieszkańców województwa małopolskiego” – zaznaczył Rafał Bochenek.

Sejmik wybrał też wiceprzewodniczących sejmiku województwa małopolskiego: Iwonę Gibas (PiS) i Kazimierza Barczyka (Koalicja Obywatelska).

Gośćmi poniedziałkowej inauguracyjnej sesji sejmiku byli m.in.: wicepremier Beata Szydło, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, a także małopolscy parlamentarzyści.

W wyborach do liczącego 39 radnych sejmiku woj. małopolskiego zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 24 mandaty, co pozwala tej partii na samodzielnie rządzenie. Koalicja Obywatelska ma 11 radnych, a PSL czterech.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl