Wirtualne muzeum w Koszalinie

Muzeum w Koszalinie (Zachodniopomorskie) uruchomiło internetowy portal, na którym w cyfrowej formie prezentowana jest część zbiorów. Katalog powstał w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura+”.

Koszaliński projekt kosztował łącznie 91 tys. 870 zł. Na stworzenie wirtualnego muzeum placówka dostała z resortu kultury 68 tys. 250 zł. 13 tys. 650 zł przekazał prezydent miasta. Samo muzeum na digitalizację zbiorów przeznaczyło 9 970 zł.

Jak poinformował dyrektor Muzeum w Koszalinie Jerzy Kalicki, obecnie na portalu prezentowanych ok. 600 eksponatów. W ramach „Kultury +” ma być ich ponad 6 tys. Docelowo muzeum chce zdigitalizować ok. 20 tys. eksponatów, czyli niemal połowę zbiorów liczących łącznie 48 tys. obiektów. Muzeum w Koszalinie jest obecnie jedyną zachodniopomorską placówką prezentującą swoje zbiory w internetowym katalogu i drugą w kraju po Muzeum Historii Polski.

Koszaliński zbiór on-line można oglądać pod adresem muzeum.koszalin.pl w zakładce „zbiory”. Placówka przygotowuje się już do utworzenia kolejnego internetowego katalogu. Mają w nim być umieszczone trójwymiarowe zdjęcia i opisy 23 kościołów oraz 46 zabytków ruchomych leżących na środkowopomorskim fragmencie Europejskiego Szlaku Pielgrzymkowego św. Jakuba.

Portal ten ma być częścią projektu rewitalizacji środkowopomorskiego odcinka Europejskiego Szlaku Kulturowego Drogi św. Jakuba. W przedsięwzięciu uczestniczy oprócz Muzeum w Koszalinie dziewięć katolickich parafii oraz Instytut Sióstr Szensztackich zarządzający maryjnym sanktuarium na Górze Chełmskiej. Pieniądze na realizację projektu mają pochodzić z Mechanizmu Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowy. Wniosek o 36 mln zł dotacji został złożony w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod koniec września br.

PAP

drukuj