fot. pixabay.com

Wietnam więzi dziennikarzy za „antypaństwowe” posty na Facebooku

Wietnamski sąd skazał pięciu dziennikarzy na kary więzienia i zakazał im pracy na trzy lata – poinformowały w czwartek media państwowe, po tym jak zostali skazani za rozpowszechnianie treści antypaństwowych w serwisie informacyjnym na Facebooku.

Dziennikarze zostali uznani za winnych „nadużywania demokratycznych praw i wolności w celu naruszenia interesów państwa” – ustalił sąd podczas dwudniowego procesu w południowym mieście Can Tho – poinformowała państwowa Wietnamska Agencja Informacyjna (VNA).

Dziennikarze założyli na Facebooku serwis informacyjny o tytule Bao Sach (Czysta Gazeta), który zgodnie z aktem oskarżenia cytowanym przez VNA zawierał treści zniekształcające informacje i zniesławiające rząd.

„Czyny popełnione przez oskarżonych spowodowały również zamieszanie, podejrzenia wśród ludzi” – stwierdził sąd.

Truong Chau Huu Danh, reporter i lider grupy, został skazany na cztery i pół roku więzienia, podczas gdy pozostali oskarżeni otrzymali wyroki od dwóch do trzech lat więzienia. Nie będą też mogli pracować w mediach przez trzy lata po zwolnieniu z więzienia – informuje VNA.

Phil Robertson, zastępca dyrektora Human Rights Watch na Azję, powiedział, że Wietnam nie powinien traktować mediów jak „wrogów państwa”.

„Wrzucenie dziennikarzy obywatelskich do więzienia nie powstrzyma ludzi przed narzekaniem lub domaganiem się reform w Wietnamie. (…) Rząd powinien uznać, że dziennikarze obywatelscy i niezależne media są sojusznikami dobrych rządów” – skomentował wyrok.

PAP

drukuj