Wietnam zabrania wyjazdów z kraju obrońcom praw człowieka

Księża i aktywiści broniący praw człowieka w Wietnamie mają problemy z opuszczeniem granic swojego kraju. Władze jako powód zatrzymań podają m.in. względy bezpieczeństwa narodowego.

Władze Wietnamu odbierają obywatelom swobodę podróżowania i naruszają prawo do prowadzenia statutowej działalności grup niezależnych – stwierdził tamtejszy redemptorysta.

Ks. Joseph Dinh Huu Thoai w ostatnich dniach bez podania przyczyny został zatrzymany na granicy z Laosem. Sytuacja tego typu nie wydarzyła się po raz pierwszy.

Ks. Joseph Dinh Huu Thoai często wypowiada się przeciwko łamaniu praw człowieka i wolności religijnej, a także aktywnie wspiera byłych żołnierzy z Wietnamu Południowego, którzy od zakończenia wojny w 1975 roku żyją w skrajnej biedzie.

Podobne wypadki spotkały prezes katolickiego stowarzyszenia broniącego praw człowieka. Maria Do Thi Minh Hanh, podczas próby wyjazdu do Niemiec, gdzie miała odwiedzić swoją matkę, została zatrzymana na lotnisku ze względu na „bezpieczeństwo narodowe”. Maria Do Thi Minh Hanh złożyła oficjalną skargę, która nie została jednak przyjęta.

W 2010 r. Maria Do Thi Minh Hanh została skazana na 7 lat pozbawienia wolności, ale wypuszczono ją po 4 latach. Powodem osadzenia miało być zakłócanie bezpieczeństwa. W 2014 r. amerykański Departament Stanu uznał jej bohaterską działalność w obronie praw człowieka w Wietnamie.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl