Ewangelizacja i patriotyzm w programie II Kongresu Młodzieży Polonijnej

Warsztaty ewangelizacyjne, udział w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego oraz pielgrzymka do sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie – to program II Kongresu Młodzieży Polonijnej, który na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się w Warszawie.

II Kongres Młodzieży Polonijnej pod hasłem „Wiarą powołani” odbędzie się w dniach 28 lipca – 5 sierpnia w Warszawie. Wezmą w nim udział delegacje polonijnych środowisk duszpasterskich w wieku od 18 do 30 lat, w sumie ok. 250 osób.

Jak wyjaśnił w czasie środowej konferencji prasowej delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej ks. bp Wiesław Lechowicz, kongres będzie nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dwa z siedmiu kongresowych dni – poinformował ks. bp Lechowicz – będą poświęcone budzeniu w uczestnikach postaw patriotycznych.

Duszpasterstwo polonijne biegnie dwoma torami. Ma na celu nie tylko zbawienie człowieka i pogłębienie jego więzi z Bogiem, lecz także pogłębianie tożsamości narodowej” – podkreślił delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Ks. Biskup poinformował, że młodzież kongresowa weźmie udział w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego. Uczestnicy odwiedzą m.in. Muzeum Powstanie Warszawskiego oraz zorganizują rekonstrukcję zamachu Armii Krajowej na Franza Kutscherę z udziałem ok. 60 rekonstruktorów wyposażonych w rekwizyty, a także wóz pancerny.

Pierwsze trzy dni chcemy poświęcić na warsztaty ewangelizacyjne, które będą korespondowały z hasłem kongresu >>Wiarą powołani<< – nawiązuje ono do dokumentu przygotowującego Synod Biskupów poświęcony duszpasterstwu młodzieży, jaki będzie miał miejsce w Rzymie w październiku” – zaznaczył.

W opinii ks. bp. Lechowicza, celem tej części kongresu jest pokazanie, w jaki sposób młodzi mogą żyć wiarą w zateizowanym świecie.

Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża podkreślił, że owocem ubiegłorocznego Kongresu jest „doświadczenie powszechnego Kościoła”, co jest szczególnie cenne dla uczestników przybyłych zza wschodniej granicy.

To dla tej młodzieży, często z małych miejscowości, z ubogich rodzin, wciąż zbieramy fundusze, żeby mogła jakoś sfinansować przyjazd na kongres” – wyjaśnił ks. Leszek Kryża.

Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie poinformował, że w tegorocznej edycji kongresu weźmie udział ok. 250 młodych z kilkudziesięciu krajów, m.in. z USA, Skandynawii, krajów Europy Zachodniej, Brazylii, Paragwaju, a także z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji i Mołdawii.

Dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA ks. Zbigniew Kucharski zaznaczył, że podczas kongresu przypomniana zostanie postać św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Uczestnicy odbędą jednodniową pielgrzymkę do sanktuarium tego świętego w Rostkowie.

I Kongres Młodzieży Polonijnej odbył się w 2016 r. przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.

Organizatorami Kongresu Młodzieży Polonijnej są: Komisja KEP ds. Misji, Zespól Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA oraz Senat RP.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl