W Budapeszcie zaprezentowano książkę o związkach Jana Matejki z Węgrami

Książkę poświęconą spojrzeniu Węgrów na malarstwo Jana Matejki i związkom malarza z tym krajem autorstwa historyka i kulturoznawcy Arona Petnekiego zaprezentowano w środę w Instytucie Polskim w Budapeszcie.

Książka zatytułowana „Ach, jakże wielkim mówcą jest pędzel! Jan Matejko a Węgrzy” została opublikowana przez wydawnictwo Rezbong w ramach serii wydawniczej noszącej imię historyka i znawcy stosunków polsko-węgierskich Wacława Felczaka.

Spotkanie poświęcone publikacji, w którym uczestniczyli m.in. dyrektor Instytutu Polskiego Joanna Urbańska oraz historyk Istvan Kovacs, poprowadził polski ambasador Jerzy Snopek.

„Zajmowałem i zajmuję się już prawie 30 lat kontaktami węgiersko-krakowskimi, również artystycznymi, więc w sposób naturalny Matejko od razu wyłonił się jako bohater, bo odgrywał bardzo ważną rolę w tych kontaktach artystycznych” – powiedział Aron Petneki pytany o powód zainteresowania się postacią Matejki.

Jak zaznaczył autor, po klęsce wymierzonego w absolutystyczne rządy Habsburgów powstania węgierskiego w 1848-49 r., Węgrzy próbowali znaleźć pociechę, ale też budujący przykład w przeszłości.

„To robił także Matejko. To chyba jeden z najważniejszych punktów wspólnych, dzięki któremu sława Matejki na Węgrzech od 1868 rośnie” – oświadczył autor książki.

Podkreślił, że Jana Matejkę wiązała też z Węgrami okoliczność, której nie ujawniał.

„Starsi bracia Matejki, Zygmunt i Edmund, walczyli na Węgrzech (w powstaniu 1848-49 r.). Przekroczyli granicę w maju 1849, Matejko miał wówczas nieco ponad 10 lat i naturalnie patrzył na swoich braci z podziwem. Jeden z tych braci poległ podczas bitwy pod Turocszentmartonem, a drugi uciekł po klęsce wojny o wolność do Francji, przybierając imię swojego zmarłego brata. Jan Matejko o tym milczał, bo nie chciał, żeby brat miał jakieś trudności z tego powodu. Dlatego nigdy nie zdradził Węgrom, że ma w najbliższej rodzinie bohatera poległego za wolność Węgier” – powiedział Aron Petneki.

Jak zaznaczył, po zawarciu ugody austriacko-węgierskiej w 1867 r. obrazy Jana Matejki zaczęły być wystawiane na Węgrzech, a w 1873 malarz osobiście był w Budapeszcie.

Aron Petneki podkreślił też, że Matejko miał wielkiego wielbiciela w osobie księdza biskupa Arnolda Ipolyiego, który był nie tylko duchownym, ale też aktywnie działał na polu sztuk pięknych jako krytyk i kolekcjoner.

„Znał też słowacki i dzięki temu mógł bezpośrednio kontaktować się z Matejką, który nie znał żadnego języka obcego” – dodał autor.

Książka, opatrzona kalendarium życia Jana Matejki, jest bogato ilustrowana pracami malarza, także mającymi konotacje węgierskie, np. „Stefan Batory pod Pskowem”.

PAP/RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl