fot. pixabay.com

Polska pomaga Wietnamowi w walce z COVID-19

Polska przekazuje do Wietnamu 3,5 miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19 oraz sprzęt medyczny. Kraj nie radzi sobie z rosnącą w siłę pandemią.

Wietnam do końca wiosny był przykładem radzenia sobie z pandemią. Wówczas zakażenia były na poziomie kilkudziesięciu dziennie. W tym czasie w samej Polsce odnotowywano nawet 35 tysięcy przypadków zachorowań każdego dnia.

– Kiedy wybuchła pandemia koronawirusa w 2020 roku, kiedy wszystkie państwa zmagały się z niedoborami różnego rodzaju sprzętu medycznego, środków ochrony osobistej, to społeczność wietnamska w Polsce wykazała się wielkim gestem solidarności i przekazała ze swojej inicjatywy na naszą rzecz takie materiały – wyjaśnił Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

Wietnamczycy mieszkający w Polsce wsparli akcje szycia maseczek oraz przygotowywali posiłki dla lekarzy. Aktualnie Wietnam przeżywa kryzys. Przez ostatnie dni liczba nowych zakażeń sięgała nawet 10 tysięcy dziennie. Stale brakuje szczepionek i koniecznego sprzętu medycznego. W  największych miastach od wielu tygodni obowiązują restrykcyjne przepisy, w tym godzina policyjna. Polski rząd nie jest obojętny i zapowiada udzielenie wsparcia Wietnamowi.

– 500 tysięcy szczepionek w najbliższym czasie, ale rozmawiamy jeszcze o kolejnych transportach. Łącznie przewidujemy dla Wietnamu 3,5 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19 – mówił Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Strategicznych.

A także kilkadziesiąt respiratorów oraz kardiomonitorów – dodał prezes Agencji rezerw Strategicznych.

To największe wsparcie, jakie otrzymaliśmy – Nguyen Hung, ambasador Wietnamu.

– Serdecznie podziękowania dla polskiego rządu za bardzo cenną pomoc w czasie trudnej sytuacji pandemicznej. Wierzymy, że dzięki temu uda nam się zwyciężyć z pandemią – akcentował Nguyen Hung.

Kampania szczepień przeciwko COVID-19 postępuje w Wietnamie najwolniej w całej Azji Południowo-Wschodniej. Dotąd w pełni zaszczepiono zaledwie około 1,5 proc. populacji.

– Dzięki temu, że sprawnie przeprowadziliśmy proces szczepień w Polsce, możemy dzisiaj podzielić się szczepionkami również z innymi krajami – powiedziała Anna Goławska, wiceminister zdrowia.

Polska do tej pory odsprzedała szczepionki przeciwko COVID-19: Australii, Hiszpanii, Portugalii, Norwegii oraz Ukrainie. Łącznie przekazano 6 mln dawek.

TV Trwam News

drukuj