fot. pixabay.com

Stan Nowy Jork wprowadza certyfikaty szczepień przeciwko COVID-19

Stan Nowy Jork zapoczątkował jako pierwszy w USA wydawanie zaświadczeń dokumentujących zaszczepienie przeciwko koronawirusowi, a także przeprowadzenie testu z wynikiem negatywnym. Wydawane są w druku, jak też można je demonstrować wpisując specjalny kod w telefonie komórkowym.

O przedsięwzięciu powiadomił w piątek gubernator Andrew Cuomo. Certyfikat nazwany jest Excelsior Pass. Najpierw będzie się nim można posługiwać w dużych obiektach, jak hala sportowo widowiskowa Square Garden. Poczynając od przyszłego tygodnia zostanie akceptowany szerzej podczas różnych wydarzeń kulturalnych np. Times Union Center w Albany.

Od 2 kwietnia zaświadczenie przyjmować będą teatry i organizatorzy imprez rozrywkowych w całym stanie. Umożliwi to zwiększenie dopuszczalnej liczby osób uczestniczących np. w przyjęciach weselnych.

Inicjatywa zmierza do ułatwienia, po ograniczeniach związanych z pandemią, działalności najbardziej przez nią dotkniętych branż zgodnie z wytycznymi stanowego Departamentu Zdrowia. Jest finansowana przez władze stanowe i dostępna bezpłatnie dla firm i każdego, kto przedstawi potwierdzenie szczepienia lub negatywny wynik testu w Nowym Jorku.

„Nowojorczycy udowodnili, że mogą postępować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego, aby zwalczyć COVID-19, a innowacyjna karta Excelsior Pass to kolejne narzędzie w naszym nowym zestawie do walki z wirusem. Pozwala większej liczbie sektorów gospodarki na bezpieczne wznowienie działalności i zachowanie bezpieczeństwa danych osobowych” – ocenił gubernator.

Lokalne radio WIBX 950 AM wyjaśnia, że podobnie jak w przypadku karty pokładowej linii lotniczych, ludzie będą mogli poinformować o stanie swego stanu zdrowia za pomocą cyfrowego kodu QR lub drukowanego odczytu. Należy w tym celu pobrać aplikację Excelsior Pass, wpisać imię i nazwisko, datę urodzenia, kod pocztowy i odpowiedzieć na pytania potwierdzające tożsamość.

Dane będą pochodzić ze stanowego rejestru szczepionek i powiązane z statystykami zatwierdzonych firm testujących. Excelsior Pass jest dziełem IBM.

Nowe przedsięwzięcie gubernator Cuomo zapowiedział po raz pierwszy w orędziu o stanie stanu w styczniu 2021 roku.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl