fot. pixabay.com

Kolejne szczepienia osób z grupy zero

Ruszają dziś szczepienia osób z grupy zero, które nie przyjęły jeszcze żadnej dawki. Będą szczepione dwudawkowym preparatem firmy AstraZeneca. Pierwszą dawkę powinny przyjąć do 21 marca.

Do grupy zero zakwalifikowano m.in. personel medyczny, farmaceutów zatrudnionych w aptekach, jak również pracowników administracji i personel pomocniczy podmiotów leczniczych.

W Polsce szczepienia grupy zero rozpoczęły się w szpitalach węzłowych 27 grudnia. Osoby przyjmowały dwudawkową szczepionkę wyprodukowaną przez Pfizer i BioNTech.

W piątek minister zdrowia mówił, że zaszczepiono ponad 80 proc. lekarzy. Dziś rozpoczną się dodatkowe szczepienia osób z grupy zero, które nie przyjęły jeszcze żadnej dawki szczepionki. Jak mówił szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk, Polska chciałaby do 21 marca zaszczepić wszystkie osoby z grupy zero. Będą one szczepione szczepionką firmy AstraZeneca, która została dopuszczona na unijny rynek pod koniec stycznia.

W Polsce tym preparatem szczepieni byli na początku nauczyciele poniżej 60 lat. Następnie, zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze i nowymi wynikami badań naukowych, podniesiono ten wiek do 69 lat. Równocześnie, od tego tygodnia, wydłużono czas pomiędzy dawkami. W przypadku szczepionek AstraZeneca ma on wynieść 12 tygodni, czyli maksymalny okres zalecany przez producenta.

TV Trwam News

drukuj