fot. Katarzyna Cegielska

Wierni na całym świecie przeżywają Triduum Paschalne w domach

W tym roku uroczystości Wielkiego Tygodnia na całym świecie są sprawowane w kościołach bez udziału wiernych. Sytuacja spowodowana jest rozszerzającym się koronawirusem.

W wielu krajach, także we Włoszech, każda z parafii zapewniła wiernym dostęp do celebracji Wielkiego Tygodnia poprzez transmisje online – mówi przebywający w Rzymie o. Piotr Andrukiewicz CSsR.

– Ks. kard. Matteo Zuppi, arcybiskup Bolonii, powiedział, że on też wolałby odprawiać Msze św. z udziałem wiernych, ale dopóki istnieje to duże ryzyko, należy respektować te wszystkie zasady, które są nam podawane dla bezpieczeństwa – wskazuje o. Piotr Andrukiewicz CSsR.

W Hiszpanii nie odbyły się tradycyjne procesje organizowane przez bractwa i wspólnoty religijne. Zamiast tętniących życiem ulic, pustki. To ogromny cios dla całego państwa, także Sewilli –  podkreśla o. Marek Raczkiewicz CSsR, który przebywa w Madrycie.

– Tam jednocześnie wychodziło nawet 6-7 procesji, więc było ok. 3 mln samych pokutników, a łącznie to jest 10 mln ludzi. To ogromny cios psychiczny – mówi o. Marek Raczkiewicz CSsR.

Kapłani starają się, by wierni zmuszeni do pozostania w domu, jak najgłębiej przeżyli Triduum Paschalne i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – zapewnia posługujący w Rosji o. Artur Pruś CSsR.

– Zachęciliśmy, aby wierni przygotowali krzyż, świece do adoracji w Wielki Piątek, by łącząc się z nami w modlitwie, również i w swoich domach, mogli się pomodlić, czy też w Wielka Sobotę, by uczestniczyli w Liturgii i odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych, również przygotowali świece – mówi o. Artur Pruś CSsR z rosyjskiego Toglatti.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejszy dzień w roku. Wyjątkowy także dla parafii w Brazylii, gdzie posługuje o. Krzysztof Przychocki CSsR.

– W niedzielę o 10.00 rano będziemy mieć Mszę Świętą Zmartwychwstania Pańskiego. Chcę zaznaczyć, że nasza parafia ma właśnie imię Zmartwychwstania Pańskiego, także przed tym wszystkim przygotowaliśmy program specjalny na to święto, na paschę, ale nie będziemy mogli tego zrealizować ze względu na koronawirus, która coraz bardziej się rozprzestrzenia – mówi o. Krzysztof Przychocki CSsR.

Uroczystości Triduum Paschalnego i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego są transmitowane w TV Trwam i w Radiu Maryja.

TV Trwam News

drukuj