fot. PAP/EPA

Wielotysięczna demonstracja w Amsterdamie przeciw restrykcjom z powodu COVID-19

Dziesiątki tysięcy ludzi wzięło udział w niedzielę w Amsterdamie w marszu protestacyjnym przeciwko restrykcjom wprowadzonym w związku z pandemią koronawirusa. W biurze rzecznika policji powiedziano PAP, że była to „największa demonstracja od wybuchu pandemii COVID-19”.

Siedmiokilometrowy marsz rozpoczął się o godz. 12.00 w centrum miasta. Demonstracja odbywała się pod hasłem „Razem dla Holandii” i według organizatorów wzięło w niej udział 60 organizacji, a maszerowało około 50 tys. osób.

Protestujący nieśli sztandary, flagi i żółte parasole. Rozdawane były również naklejki z hasłem „born to be free” (urodzony by być wolnym) oraz „szczepionka to trucizna”. Jedna z manifestujących powiedziała, że protestuje także przeciwko „rządowi i skorumpowanej klasie politycznej”.

Główny organizator demonstracji Michel Reijinga, znany z wcześniejszych protestów przeciwko rządowej polityce walki z COVID-19, powiedział portalowi NOS, że protest jest nie tylko związany z pandemią, ale także z „odbieraniem nam wolności, aferą z zasiłkami i brakami na rynku mieszkaniowym”.

W biurze rzecznika stołecznej policji powiedziano PAP, że wprawdzie liczba podawana przez organizatorów jest zawyżona, jednak była to „największa demonstracja od wybuchu pandemii COVID-19”. Władze Amsterdamu zaapelowały po godz. 13.00, by ludzie nie przychodzili już na demonstrację z powodu zgromadzonych tłumów. Demonstracja zakończyła się na placu Dam około godz. 16.00.

PAP

drukuj