fot. pixabay.com

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zapowiada walkę z tzw. betonozą

Rynki miejskie z drzewami oraz trawnikami po renowacjach stają się zabetonowanymi placami. To coraz częstsze zjawisko w wielu miastach. Budzi ono społeczny sprzeciw. Walkę z tzw. betonozą zapowiada Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Kiedyś pełne zieleni, drzew, kwiatów i trawników. Po rewitalizacji betonowe patelnie.

https://twitter.com/michalkowalowka/status/1416843600613285891

W Wieleniu na zabetonowanym placu zamiast zieleni, postawiono pomnik – pomnik drzewa. Rośliny, które niegdyś rosły na rynkach, zostały zasadzone  w okresie międzywojennym, w ramach świadomej polityki rządu II RP. Oto  rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych, Sławoja Składkowskiego, z roku 1927 w sprawie zadrzewienia państwa:

„Polecam w ciągu miesiąca marca i kwietnia 1928 roku dokonać zadrzewienia placów i ulic miast , miasteczek i wsi. (…) Rynki i place, o ile nie przedstawiają wartości historycznej, mają być ze wszystkich stron obsadzone drzewami. Środek placu ma być również obsadzony drzewami i użyty jako kwietnik” – wskazywał ówczesny minister spraw wewnętrznych.

Obecnie jakiekolwiek zmiany reguluje ustawa samorządowa. To lokalni politycy dysponują środkami unijnymi i decydują o tym, jak ma przebiegać rewitalizacja obszarów miejskich. Władze Gdańska regularnie podejmuje decyzje o kolejnych wycinkach drzew w mieście, mówi radny Przemysław Majewski.

– Widzimy w ostatnich kilku latach, że kilkadziesiąt tysięcy drzew zostało wyciętych z terenu miasta Gdańska i nie widzimy ze strony władz, aby chciały sadzić nowe i to w takich ilościach, które rekompensowałyby te wycięte – zaznaczył Przemysław Majewski.

Zmiany są konieczne, dlatego Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zapowiedziało kampanię na rzecz zazieleniania miast, mówi wiceminister Magdalena Gawin.

– Wspólnie z Ministerstwem Środowiska będziemy prowadzić kampanię na rzecz zazielenienia miast, dlatego że obserwujemy, o ile w miastach dużych takich jak Warszawa, Wrocław, prowadzone są działania na rzecz zazielenień,  o tyle w miastach powiatowych i byłych miastach wojewódzkich tendencja jest dokładnie odwrotna – oceniła wiceminister.

Samorządy miałyby nie dostawać pieniędzy na wycinkę drzew pod beton z fontanną na rynku. 13 września zaplanowane jest spotkanie z marszałkami województw.

– Musimy zmienić regulaminy (ustalić to z marszałkami) oraz kryteria w taki sposób, żeby po pierwsze powstrzymać wycinkę tej zieleni  komponowanej i historycznej, a po drugie, żeby spowodować, że jeżeli już z jakichś bardzo ważnych względów należy tę zieleń wyciąć, żeby były natychmiast nasady – zapowiedziała wiceminister Magdalena Gawin.

Zabetonowywane tereny przyczynia się także do licznych podtopień przez brak naturalnej retencji.

– Problem jest poważny, bo widzimy  podtopienia, które regularnie pojawiają się szczególnie w okresie letnim. Widzimy coraz to nowe zmiany, jeśli chodzi o wichury i suszę – podkreślił Przemysław Majewski, radny Gdańska.

Zieleń miejska i odpowiednio zasadzone drzewa mogą obniżyć temperaturę w mieście nawet o 8 stopni. Jednocześnie oczyszczają powietrze, a w czasie wielogodzinnych opadów wchłaniają wodę,  w przeciwieństwie do  nieprzepuszczalnych betonowych czy asfaltowych powierzchni.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl