twitter.com/kultura_gov_pl

Minister kultury w USA: Pracujemy nad stworzeniem centrum polskiej historii na Uniwersytecie Georgetown

Pracujemy nad stworzeniem polskiej katedry, a nawet centrum polskiej historii na Uniwersytecie Georgetown – powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po wizycie na tej prestiżowej uczelni w Waszyngtonie. Jak podkreślił, rosnąca pozycja Polski w obliczu obecnego kryzysu daje szanse na promowanie polskiego punktu widzenia.

Podczas briefingu prasowego na terenie uniwersyteckiego kampusu, prof. Gliński podkreślił, że współpraca z tą jedną z najbardziej znanych uczelni trwa już od 15 lat, owocem czego jest prowadzone przy wsparciu Muzeum Historii Polski seminarium na temat historii Polski oraz obecność polskich wątków i spraw w podręcznikach historycznych.

„Od pewnego czasu ta praca przerodziła się w prace organizacyjne nad założeniem tutaj specjalnego centrum poświęconego polskiej historii i kulturze. Takie centra dotyczące historii niemieckiej, francuskiej, czy latynoamerykańskiej istnieją na wielu uniwersytetach. My nie możemy się pochwalić zbyt dużą liczbą tego rodzaju instytucji, a dzięki jej powstaniu możemy w innej skali promować nasz punkt widzenia na historię i politykę, co zwłaszcza w obecnej sytuacji, kontekście wojny na Ukrainie i błyskawicznie zmieniającej się pozycji Polski jest bardzo cenne” – powiedział wicepremier.

Jak podkreślił Piotr Gliński, dodatkową szansę na to daje obecny klimat polityczny i rosnąca pozycja Polski w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

„Ten kontekst jest tu wielokrotnie podkreślany. (…) Mamy w tej chwili takie okienko szansy z uwagi na naszą postawę wobec wojny na Ukrainie (…), wybitni przedstawiciele świata intelektualnego i politycznego – także tutaj się z tym spotkałem – przyznają, że to my mieliśmy rację co do polityki Federacji Rosyjskiej i (Władimira) Putina” – dodał.

Minister przypomniał, że założony przez jezuitów Uniwersytet Georgetown ma długą tradycję związków z Polską, a wykładali tam m.in. Jan Karski i Zbigniew Brzeziński, a także historyk Andrzej Kamiński, który – jak powiedział wicepremier – „wychował całe pokolenie amerykańskich profesorów, którzy krótko mówiąc znają się na historii Europy Centralnej i Wschodniej”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl