fot. PAP/Radek Pietruszka

W środę startuje festiwal „Chopin i jego Europa”

„Chopin i jego Europa”, to jeden z największych polskich festiwali muzyki poważnej. Co roku gromadzi wielu znakomitych muzyków z całego świata. Jego 15. edycja rozpocznie się już w środę.

„Chopin i jego Europa”, to prawdziwy brylant wśród koncertów muzyki klasycznej w Polsce. Dla wielu jest on jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w roku.

– Dlatego jest ważny, że jego cechą charakterystyczną jest szalenie wysoki poziom, jak również to, że biorą w nim udział wybitni artyści – podkreśla prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W tym roku tematem przewodnim festiwalu będzie Stanisław Moniuszko, w związku z 200. Rocznicą jego urodzin.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podejmuje szereg działań by promować perły polskiej muzyki klasycznej. W ostatnim czasie zostały powołane dodatkowo trzy nowe konkursy muzyczne o zasięgu światowym. Ministerstwo cały czas finansuje przedsięwzięcia muzyczne. W tym orku przeznaczono na ten cel 6,5 mln zł.

– To jest nasz obowiązek. Cieszymy się, że możemy takie sumy wyłuskać i dzięki temu te 36 koncertów będzie mogło się odbyć z udziałem wspaniałych wykonawców – akcentuje prof. Piotr Gliński.

15. edycja festiwal „Chopin i jego Europa” zakończy się 1 września.

TV Trwam News/RIRM

drukuj