fot. PAP/EPA

Wielka Brytania: Partia Konserwatywna wygrywa w wyborach samorządowych

Partia Konserwatywna zwyciężyła w wyborach samorządowych w Wielkiej Brytanii. Według wstępnej analizy wyników głosowania torysi uzyskali ponad 560 nowych mandatów, czyli o 40 proc. więcej niż dotychczas.

Na 5 tygodni przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi torysi uzyskali kontrolę nad 28 z 88 rad lokalnych, czyli o 11 więcej niż w poprzednim głosowaniu. Po ogłoszeniu wyników premier Theresa May łagodziła jednak triumfalne nastroje swej partii. Podkreśliła, że pomimo dobrego wyniku, zwycięstwo w czerwcowych wyborach nie jest jeszcze przesądzone.

– To zachęcające, że zdobyliśmy tak wysokie poparcie w całej Wielkiej Brytanii. Nie można jednak brać tego wyniku za pewnik zwycięstwa w wyborach parlamentarnych. Tak naprawdę nie chodzi tu o to, kto wygrał, a kto stracił w wyborach lokalnych. Chodzi raczej o kontynuowanie walki o najlepszą ofertę Brexitu dla rodzin i przedsiębiorstw w całej Wielkiej Brytanii. Tylko głosy w czerwcowych wyborach wzmocnią moją pozycję w celu uzyskania najlepszego porozumienia w tej sprawie – powiedziała premier Theresa May.

Zdaniem ekspertów ostrożne wypowiedzi szefowej rządu wskazują na obawy przed wycofaniem się części z udziału w głosowaniu, bo wysokie sondaże i tak dają zwycięstwo konserwatystom.

Wyniki potwierdzają tezę o kryzysie opozycyjnej Partii Pracy, która wygrała zaledwie w 9 samorządach, tracąc siedem w porównaniu z poprzednimi wyborami – w tym kontrolowaną przez nią od 1980 roku lewicową twierdzę w Szkocji – Glasgow. Kandydaci ugrupowania wygrali tylko w dwóch z sześciu okręgów metropolitalnych, których mieszkańcy wybierali w czwartek swojego burmistrza. Partia Pracy przegrała także z Partią Konserwatywną w dwóch obszarach, które tradycyjnie były bastionami lewicy: West Midlands i Tees Valley.

Proeuropejscy Liberalni Demokraci, choć uzyskali wyższe poparcie procentowe w skali kraju, stracili ponad 40 mandatów, umacniając się głównie w okręgach jednomandatowych, gdzie pomimo zysków zajmowali nadal drugie miejsca.

Z kolei eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa straciła aż 114 ze 115 lokalnych radnych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj