Unijne referendum w Wielkiej Brytanii

„Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej?” To pytanie, na które Brytyjczycy będą musieli odpowiedzieć „tak” lub „nie” w referendum unijnym w 2017 roku. Oznacza to, że zwolennicy pozostania w Unii będą prowadzić kampanię na „tak”. Sformułowanie pytania wzbudziło wiele kontrowersji w Wielkiej Brytanii.

Referendum w sprawie członkostwa w Unii i zamrożenie podatków – to główne postulaty brytyjskiego rządu, przedstawione w mowie tronowej przez Elżbietę II w brytyjskim parlamencie.

– Moje państwo będzie renegocjować stosunki Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską i będzie kontynuować reformę Unii Europejskiej na korzyść wszystkich państw członkowskich – powiedziała królowa Elżbieta II.

David Cameron na czele ze swoim konserwatywnym gabinetem założył sobie ambitny plan rewizji miejsca Wielkiej Brytanii w Europie.

– To okazja, aby zacząć dyskusję o reformie Unii Europejskiej. Wszystko, co chciałbym powiedzieć to to, że będą wzloty i upadki. Usłyszysz pewnego dnia, że coś jest dopuszczalne, a następnego dnia, że coś jest niemożliwe. Ale jedna rzecz w tym wszystkim będzie stała moja determinacja, aby dostarczyć Brytyjczykom reformę Unii Europejskiej, więc oni dostają wybór w tym referendum – zaznaczył David Cameron, premier Wielkiej Brytanii.

Brytyjski rząd podał już pytanie w referendum unijnym. Kwestia sformułowania użytego w pytaniu referendalnym wzbudziła wiele kontrowersji. Kampania na „tak” ma bowiem zwykle o wiele przychylniejszy odbiór społeczny niż kampania negatywna. Wcześniej premier David Cameron próbował przeforsować taką formułę pytania, by na „tak” mogli głosować zwolennicy pozostania Szkocji w Wielkiej Brytanii.

Cameron wielokrotnie zapowiadał, iż w przypadku wynegocjowania oczekiwanych zmian w warunkach członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, będzie prowadził kampanię za pozostaniem w Unii. Dziś brytyjski premier rozpoczyna serię spotkań z przywódcami krajów członkowskich UE, w których będzie przekonywał do poparcia brytyjskiej wizji zmian w funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Przed czerwcowym szczytem Unii Cameron planuje spotkać się z szefami rządów wszystkich krajów członkowskich.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj