Większość banków na Cyprze zostanie otwarta

Większość cypryjskich banków zostanie otwarta we wtorek; tylko dwa największe i najbardziej zadłużone, Laiki i Bank of Cyprus, otworzą oddziały dopiero w czwartek – podało w poniedziałek publiczne radio na Cyprze, powołując się na źródło w banku centralnym.

Po około 10-dniowej przerwie we wtorek otwarte zostaną oddziały mniejszych banków oraz trzeciego pod względem wielkości Hellenic Bank. Laiki i Bank of Cyprus wznowią działalność dwa dni później, ponieważ władze potrzebują więcej czasu na zastosowanie wobec nich środków w ramach porozumienia ratunkowego, jakie Cypr wynegocjował z UE i MFW w nocy z niedzieli na poniedziałek – podało radio CNA, powołując się na anonimowego przedstawiciela banku centralnego Cypru.

Dodatkowo wprowadzone w niedzielę ograniczenie do 100 euro wypłat z bankomatów zostanie utrzymane do czwartku. Banki zamknięto 16 marca, aby uniemożliwić ich klientom masowe opróżnianie kont w reakcji na zapowiedzi obłożenia części depozytów jednorazowym podatkiem. Od wprowadzenia takiej opłaty przez pewien czas strefa euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzależniały przyznanie Cyprowi 10 mld euro pomocy finansowej.

Dzięki porozumieniu, zawartemu w Brukseli w nocy z niedzieli na poniedziałek, Cypr pomoc tę otrzyma. W zamian rząd w Nikozji ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. Plan przewiduje też likwidację banku Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro. Największy bank cypryjski – Bank of Cyprus – przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE.

Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i MFW).

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl