Wieczorem debata Kopacz – Szydło

To już ostatnia prosta kampanii wyborczej, a w niej decydujące starcie. Dziś o godz. 20.00 w debacie telewizyjnej zmierzą się premier Ewa Kopacz oraz kandydatka Zjednoczonej Prawicy na szefa rządu Beata Szydło.

Debata odbędzie się w siedzibie TVP. Będzie dotyczyła takich zagadnień, jak polityka społeczna i gospodarcza, polityka zagraniczna i bezpieczeństwo oraz ustrój państwa.

Prawo i Sprawiedliwość liczy na merytoryczną dyskusję. Przewodniczący KP PiS-u poseł Mariusz Błaszczak nie spodziewa się jednak przełomowego charakteru debaty.

– Dlatego, że my – kandydaci Prawa i Sprawiedliwości – rzetelnie pracujemy przez całą kampanię. Nawet więcej – rozmawiamy z ludźmi na co dzień, a nie tylko od święta. Słuchamy ludzi i słyszymy, co mają nam do powiedzenia. Mamy konkretną propozycję zmian. To jest pakiet ustaw, o którym mówiła prezes Beata Szydło. Pracujemy wszyscy – premier Jarosław Kaczyński, prezes Beata Szydło, wszyscy politycy, kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Tylko poprzez przekonywanie wyborców możemy doprowadzić do tego, że 25 października nadejdzie dobra zmiana – mówi  Mariusz Błaszczak.

Dla Prawa i Sprawiedliwości po kampanii prezydenckiej był to kolejny intensywny okres. Beata Szydło objeżdżała powiaty w całej Polsce i spotykała się z wyborcami. To przyniosło stabilizację w sondażach wyborczych.

Ten ostatni, przeprowadzony dla dziennika „Rzeczpospolita”, wskazuje, że poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wynosi 36 procent. Słabnie natomiast Platforma Obywatelska, na którą chce głosować 22 procent ankietowanych. Do Sejmu wejdzie także zjednoczona lewica z 11-proc. poparciem. Po 6 procent otrzymały: partia Nowoczesna, Kukiz’15 i Polskie stronnictwo ludowe. Na granicy „być albo nie być” znajduje się Korwin z poparciem czterech procent respondentów.

PiS – 36%
PO – 22%
Zjednoczona Lewica – 11%
Nowoczesna – 6%
Kukiz 15 – 6%
PSL – 6%
KORWiN – 4%

Źródło: Ibris dla Rzeczpospolitej

Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie dąży do objęcia władzy i to bez konieczności dobierania sobie koalicjanta – o czym mówił wczoraj w Krakowie prezes partii Jarosław Kaczyński.

– Rząd poparty przez trwałą większość parlamentarną z jednego obozu, rząd w pełnej współpracy z prezydentem i większość parlamentarna szanująca opozycję, nie prowadząca żadnej wojny – podkreślał prezes PiS-u.

Zdaniem poseł Elżbiety Kruk obywatele mają dosyć szykan ze strony państwa, a te obecne są niemal na każdym kroku. I nie chodzi tu już tylko o zakazanie drożdżówek w szkołach przy jednoczesnym rozdawaniu wyborcom cukierków owiniętych w logo Platformy Obywatelskiej.

– Spotykamy się z takimi działaniami instytucji państwa za rządów PO-PSL aresztujących rolników, aresztujących kibiców, dlatego, że hasła, które skandują na meczetach czy też transparenty im się nie podobają” – zwróciła uwagę Elżbieta Kruk z PiS.

A dziś Polacy zamiast ucisków ze strony państwa, potrzebują przede wszystkim wsparcia i spokoju, potrzebują warunków, by mogli się rozwijać – przekonuje prof. Józefina Hrynkiewicz.

– Rodzina potrzebuje dochodów, pracy, mieszkania i ważnych usług, takich jak usługi ochrony zdrowia, usługi opieki, usługi edukacji – wskazuje socjolog.

Pytania podczas wieczornej debaty będą zadawać przedstawiciele tych stacji, które będą transmitować spotkanie: Piotr Kraśko z TVP, Justyna Pochanke z TVN-u i Dorota Gawryluk z Polsatu. Kolejna debata wszystkich ośmiu komitetów wyborczych planowana jest na jutro.


TV Trwam News/RIRM

drukuj