fot. PAP/Mateusz Marek

Wiceszefowie resortu sprawiedliwości zaapelowali do Unii Europejskiej, by sankcje dotyczyły wszystkich rosyjskich banków

Wiceszefowie Min. Sprawiedliwości zaapelowali o objęcie jednakowymi sankcjami wszystkich rosyjskich banków. Prosimy i apelujemy do UE na czele z Niemcami o opamiętanie i wyłączenie ze SWIFT Sberbanku i Gazprombanku; za ich pomocą inne zablokowane banki dokonują transakcji, a reżim Putina jest wciąż finansowany – mówili.

„Nie mogą interesy wygrywać z życiem ludzkim” – podkreślił wiceminister Marcin Warchoł na konferencji prasowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak ocenił polityk, pomoc dla Ukrainy jest obecnie niewystarczająca. Podkreślił, że jako Unia musimy odciąć wszystkie rosyjskie banki.

„Codziennie – będąc świadkami przerażających zbrodni, które popełnia reżim Putina na niewinnej ludności Ukrainy – niestety obserwujemy również, że ze strony UE nie wszystkie działania, które mogłyby zostać podjęte, się wydarzyły” – oznajmił

Wiceminister Marcin Warchoł wyraził „ubolewanie i szczere oburzenie z powodu tego, że takie banki jak Sberbank i Gazprombank wciąż działają” w systemie SWIFT. Akcentował, że „dzięki temu pozostałe banki, mimo że zostały zablokowane przez sankcje UE, dokonują przez nie transakcji i wciąż finansowany jest reżim Putina”.

„Dlatego prosimy i apelujemy do UE na czele z Niemcami, aby się opamiętali, mając w świadomości fakt, że przez ostatnie lata pozostawali głusi na apele płynące z krajów Europy Środkowo-Wschodniej o przestanie finansowania Rosji” – powiedział.

„Nie ma takiej ceny, której nie warto zapłacić za zakończenie tych okropnych cierpień. Przeszkodą do końca wojny nie mogą być interesy finansowe głównych graczy europejskich, w szczególności Niemców, nie mogą interesy wygrywać z życiem, zdrowiem ludzkim, a tak niestety w tej chwili się dzieje za sprawą Niemiec i głównych graczy Unii Europejskiej. Stąd też nasze oburzenie i apel, by sankcje dotyczyły wszystkich banków, nie wybranych” – mówił wiceszef MS.

Również wiceminister Michał Woś ocenił, że sankcje nakładane na Rosję są „dziurawe”.

„Sankcje muszą być twarde, jednoznaczne, bo żeby prowadzić wojnę, być agresorem, są do tego pogrzebne pieniądze i te krwawe euro wciąż płyną na Kreml. Trzeba to jak najszybciej zatrzymać” – zaakcentował

Wiceminister Marcin Romanowski przypomniał o wsparciu, jakiego resort sprawiedliwości udziela ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wskazywał, że MS pomaga za pośrednictwem Funduszu Sprawiedliwości.

„Jesteśmy w stałym kontakcie z wszystkimi ośrodkami Funduszu Sprawiedliwości, których jest na terenie całej Polski ponad 300 i na bieżąco reagujemy na potrzeby osób, które zgłaszają się po pomoc. Fundusz Sprawiedliwości wspiera również samorządy terytorialne, przeznaczając środki na doraźną pomoc” – wskazywał wiceminister Marcin Romanowski.

Ministerstwo Sprawiedliwości koordynuje również system nieodpłatnej pomocy prawnej działającej przy starostwach powiatowych. Ponadto – jak poinformował wiceminister Marcin Romanowski – w języku ukraińskim działa całodobowa infolinia dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków (+48 222 309 900).

Z kolei wiceminister Michał Woś mówił o wsparciu udzielanym przez Służbę Więzienną. Wyliczał, że funkcjonariusze SW są obecni na granicy, gdzie udzielają pomocy medycznej, a także transportują uchodźców w głąb krajów. Ponadto, funkcjonariusze organizują zbiórki krwi, pieniędzy, sprzętu, żywności.

„Część zakładów karnych w Polsce została wyludniona. Zakład karny w Medyce w tej chwili został przekazany Straży Granicznej po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo” – stwierdził

„Resort sprawiedliwości pomaga i będziemy pomagać tak długo, jak to będzie potrzebne” – oświadczył.

Dwa rosyjskie banki, Sbierbank i Gazprombank, zostały wyłączone z sankcji unijnych z uwagi na to, że są zaangażowane w transakcje dotyczące dostaw energii do Unii Europejskiej – przekazał w środę korespondentom w Brukseli wysoki urzędnik unijny. Sbierbank jest największym rosyjskim pożyczkodawcą pod względem aktywów, a Gazprombank jest zaangażowany w rozwój sektora energetycznego w Rosji.

W środę w UE w życie weszły sankcje wobec siedmiu banków, które zakładają wyłączenie ich z systemu SWIFT. Są to banki, które – jak przekazało źródło unijne – są najbardziej powiązane w finansowaniem działań wojennych. Chodzi o: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl