fot. gov.pl

Wiceszef MSZ P. Jabłoński ma zostać mianowany pełnomocnikiem rządu ds. Inicjatywy Trójmorza

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński ma zostać powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na pełnomocnika rządu ds. Inicjatywy Trójmorza. Tak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w rządzie.

Pełnomocnik będzie koordynował działania administracji rządowej w zakresie zadań tej Inicjatywy. Będzie też reprezentował rząd w stosunkach z innymi państwami Trójmorza.

Osoba na tym stanowisku ma współpracować z Kancelarią Prezydenta. Otrzyma również wsparcie merytoryczne, prawne czy techniczne ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pomysł powołania pełnomocnika ds. Inicjatywy Trójmorza pozytywnie ocenił dr Grzegorz Piątkowski.

Trójmorze jest kluczowe dla bezpieczeństwa Polski, dlatego też działania zmierzające do poprawy współpracy z państwami, które wchodzą lub mogą wchodzić w skład tego projektu, są niesłychanie istotne. Jest to doskonały pomysł, jeśli wiceminister Paweł Jabłoński rzeczywiście będzie energicznie i z namysłem pełnił swoje działania. Widzimy sygnały ze strony kilku innych państw, że chciałyby mocniej zaangażować się w inicjatywy wspierane albo proponowane przez Polskę. Stąd powołanie osoby koordynującej z naszej strony, ale może również będącej takim liderem dla pozostałych państw, jest doskonałym pomysłem – powiedział dr Grzegorz Piątkowski.

Inicjatywa Trójmorza stanowi platformę współpracy 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Jej celem jest wzmacnianie spójności UE poprze zacieśnianie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej  i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Najbliższy szczyt Inicjatywy Trójmorza w formie wideokonferencji ma odbyć się 19 i 20 października.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl