fot. TT/@ipngovpl

Wicemin. P. Jabłoński złożył kwiaty na cmentarzu katolickim na Górze Syjon w Jerozolimie przy obelisku upamiętniającym spoczywających tam Polaków

Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Paweł Jabłoński, złożył we wtorek kwiaty na cmentarzu na stoku Góry Syjon przy obelisku upamiętniającym spoczywających tam Polaków. Wiceszefowi MSZ towarzyszyła delegacja resortu i przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

Uroczystość rozpoczęła się wspólną modlitwą, którą prowadził franciszkanin Jerzy Kraj, dyrektor Centrum Informacji Chrześcijańskiej w Jerozolimie.

Paweł Jabłoński złożył kwiaty przed obeliskiem, a następnie ojciec Kraj zwrócił się do zebranych i opowiedział o życiu polskich duchownych w Jerozolimie.

Wyjaśnił, że z Polski pochodzi ok. 50 osób zakonnych działających w mieście, w tym ok. 20 franciszkanów. Podziękował też pracownikom polskiej placówki dyplomatycznej, która organizuje m.in. spotkania opłatkowe dla polskich duchownych. Podkreślił dobry klimat współpracy i współistnienia przedstawicieli różnych religii w Jerozolimie, ale zwrócił też uwagę na zdarzające się incydenty wymierzone w chrześcijan.

Jeśli chodzi o liczbę pielgrzymów, jak wyjaśnił duchowny, Polacy przodują, zajmując trzecie miejsce za pielgrzymami z USA i Włoch.

Uroczystość odbyła się poza murami starego miasta w Jerozolimie, gdzie na zboczu góry Syjon położony jest niewielki, zajmujący obszar około hektara, cmentarz chrześcijański.

W dolnej części cmentarza znajduje się polska kwatera, a na niej kilkadziesiąt grobów osób, pochowanych tu głównie w latach 1941 -1948. Nad tą częścią cmentarza góruje obelisk z napisem: „W hołdzie Polakom spoczywającym na tym cmentarzu, osobom cywilnym i żołnierzom II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, byłym jeńcom i więźniom sowieckich łagrów, zmarłym w drodze do Ojczyzny w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu. Polska o Was pamięta, Rzeczpospolita Polska, Warszawa-Jerozolima 2006”.

Obelisk został w całości wykonany w granicie w Polsce, a następnie przywieziony do Izraela. Uroczystej odsłony dokonał 10 września 2006 r. prezydent Lech Kaczyński.

Corocznie w Dzień Wszystkich Świętych, cmentarz polski jest miejscem wspólnej modlitwy za zmarłych prowadzonej przez polską wspólnotę katolicką zamieszkującą Jerozolimę.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl