fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik: Rząd zadba o strażackie uposażenia

Rząd będzie dbał o to, aby wynagrodzenie strażaków zawodowych było coraz lepsze, a w przypadku ochotników planuje wprowadzenie dodatków emerytalnych po 25 latach służby – zapowiedział dziś w Płońsku podczas obchodów Dnia Strażaka wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Wiceminister spraw wewnętrznych podkreślił, że uroczystość odbywa się w trudnych czasach, po ponad roku trwającej pandemii COVID-19. Zaznaczył, że przez nią oprócz typowych, codziennych zadań, w tym gaśniczych, strażakom doszły nowe obowiązki związane z tłumieniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Za tę służbę podziękował zarówno strażakom zawodowym, jak i ochotnikom.

Wiem, że o ile mamy nadzieję już za chwilę powrócić do normalności, to ta normalność jest między innymi dzięki waszej ciężkiej, uporczywej, codziennej pracy i służbie – oświadczył Maciej Wąsik.

Dodał, iż rząd, w tym resort spraw wewnętrznych, ma świadomość tego, że bezpieczeństwo kosztuje i na ten cel trzeba łożyć dalsze środki.

Wiemy także, jak ważne w codziennej służbie jest bezpieczeństwo ekonomiczne wasze i waszych rodzin i będziemy dbali o to, żeby wasze wynagrodzenia były coraz lepsze, żeby zawsze starczyło, żeby były środki na godne wynagrodzenie, ale także na najwyższej, światowej klasy sprzęt do niesienia pomocy – zapewnił Maciej Wąsik, odnosząc się do pracy Państwowej Straży Pożarnej.

Wiceszef MSWiA podkreślił, iż rząd oraz jego resort będą wspierać rozwój zarówno zawodowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, bo – jak dodał – nie można wyobrazić sobie systemu bezpieczeństwa w Polsce bez obu tych formacji.

Rząd przygotował ustawę, która da druhom na jesieni życia dodatki do emerytury za tę ciężką, codzienną służbę przez 25 lat – przypomniał Maciej Wąsik, zwracając się do strażaków ochotników. Jak wyjaśnił, kto wysłużył 25 lat, kto osiągnie wiek emerytalny wśród druhów, będzie miał dodatek emerytalny, który wraz z rosnącą zamożnością społeczeństwa będzie rósł.

Będą także inne przywileje dla druhów. Zdajemy sobie sprawę, jak dużo wysiłku oni wkładają w to, żeby było bezpiecznie, jak często są pierwsi na miejscu zdarzenia, bo jest ich więcej, są bliżej – zaznaczył wiceminister spraw wewnętrznych.

Maciej Wąsik prosił strażaków zawodowych i ochotników o dalszą służbę.

Jesteście potrzebni Polsce, jesteście potrzebni lokalnej społeczności, jesteście potrzebni swoim rodzinom, swoim sąsiadom. Nie można sobie wyobrazić dobrego, bezpiecznego życia bez straży pożarnej, bez ochotników. Niech święty Florian bezpiecznie prowadzi was po waszych trudnych, strażackich drogach. Szczęść Boże – dodał wiceszef MSWiA.

Podczas płońskiego apelu z okazji Dnia Strażaka tamtejsza jednostka Państwowej Straży Pożarnej otrzymała nowy pojazd wielozadaniowy typu quad – UTV Polaris Ranger 1000. Wręczono też odznaczenia i awanse. W uroczystościach, które odbyły się na stadionie miejskim, uczestniczyli m.in. mazowiecki komendant Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jarosław Nowosielski oraz przedstawiciele lokalnego samorządu.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1400799861142921223

W 2020 r. na terenie powiatu płońskiego odnotowano 1438 zdarzeń wymagających interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej – było to o 160 zdarzeń więcej niż w 2019 r.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl