Warszawa: Centralne obchody Dnia Strażaka

W Warszawie odbędą się dziś centralne obchody Dnia Strażaka. Będą one połączone z promocją oficerską Państwowej Straży Pożarnej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Centralne uroczystości Dnia Strażaka rozpoczną się na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie w samo południe. Poza promocją oficerską i okolicznościowymi wystąpieniami, zaplanowano również paradę pododdziałów i pojazdów pożarniczych.

Dzień św. Floriana, patrona strażaków, przypada jednak 4 maja. Wtedy też obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Wczoraj na Zamku Królewskim w Warszawie okolicznościowe odznaczenia odebrali przedstawiciele 52 ochotniczych jednostek straży pożarnej świętujących w tym roku 100-lecie istnienia. Otrzymali złoty znak związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej – to najwyższe wyróżnienie przyznawane strażakowi ochotnikowi.

– Jest dowodem szacunku i ogromnego wyróżnienia. Dziękując za wszystkie słowa uznania i gesty proszę o przyjęcie zapewnienia, że mottem naszej służby było, jest i pozostanie >>Bogu na chwałę, ludziom na pożytek<< – zaznaczył Mariusz Branecki, naczelnik OSP w Łabuńkach.

Ochotnicza straż pożarna jest blisko ludzi nie tylko w trudnych sytuacjach.

– Angażowanie się w sprawy miejscowości, budowanie tej wspólnoty to jest chyba najważniejsze. Dowodem tego jest przetrwanie tych jednostek – wskazał Grzegorz Dziubek, prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku OSP we Włoszczowie.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podkreślał, że poświęcenie i zaangażowanie strażaków powinno być przykładem, na czym polega bezinteresowna pomoc i współpraca. Zapewnił strażaków o zwiększeniu finansowania dla ochotniczych jednostek.

– W roku 2018 do OSP z ramienia czy z funduszy budżetowych popłynie ponad do 137 mln, to jest przeszło o 13 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Od 2015 r. ten wzrost nakładów środków publicznych na OSP jest rzędu ponad 30 proc. – wskazał Joachim Brudziński.

Uroczystościom towarzyszył pokaz sprzętu strażackiego oraz atrakcje dla najmłodszych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl