fot. flickr.com

Wiceszef Fideszu: NGO finansowane przez Sorosa powinny zniknąć z Węgier

Jakiekolwiek organizacje społeczeństwa obywatelskiego finansowane przez amerykańskiego miliardera George’a Sorosa powinny „zostać wymiecione” z Węgier – oświadczył na konferencji prasowej wiceszef rządzącego w tym kraju ugrupowania Fidesz, Szilard Nemeth.

Zgodnie z filmem wideo opublikowanym na stronie internetowej stacji HirTV Nemeth mówił, że Soros „sprowadza na Węgry wielki globalny kapitał i związaną z nim poprawność polityczną”, a finansowane przez niego NGO mieszają się w politykę.

Te organizacje muszą zostać wypchnięte za pomocą wszelkich dostępnych narzędzi; uważam, że powinny zostać wymiecione” – powiedział we wtorek wiceprzewodniczący Fideszu.

Agencja Reutera przypomina, że premier Węgier Viktor Orban mówił, iż organizacje pozarządowe otrzymują pieniądze z zagranicy, by ściągać na Węgry i do innych państw Unii Europejskiej jak najwięcej imigrantów.

Zapytany o wypowiedź Nemetha rzecznik rządu Węgier Zoltan Kovacs napisał w oświadczeniu do agencji Reutera, iż wiceszef Fideszu przedstawił swoje prywatne poglądy, a stanowisko rządu zostało zaprezentowane w wypowiedzi premiera Orbana opublikowanej na stronie 888.hu.

W tym grudniowym wywiadzie premier mówił, że Soros – dawny mecenas Fideszu, krytycznie nastawiony do obecnego rządu – zostałby „wyeliminowany” w każdym europejskim kraju. Orban zapowiedział, że organizacje pozarządowe będą badane, by sprawdzić, czyje interesy reprezentują oraz że 2017 rok „będzie czasem wyeliminowania Sorosa i sił, które go symbolizują”.

Nie wiemy dokładnie, jakie działania wymierzone w organizacje społeczeństwa obywatelskiego planuje rząd, ale najnowsze wypowiedzi nie wystraszyły nas” – napisała na Facebooku organizacja TASZ, jedna z NGO finansowanych przez Sorosa.

PAP/RIRM

drukuj