fot. PAP/Tomasz Gzell

Wiceminister rodziny: Programy społeczne korzystnie wpływają nie tylko na rodziny, ale i na sytuację na rynku pracy

Programy społeczne korzystnie wpływają nie tylko na rodziny, ale i na sytuację na rynku pracy – mówiła w Lublinie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak. Wskazała m.in. na program „Maluch plus”. Więcej miejsc w żłobkach ma pomóc młodym matkom w podejmowaniu pracy.

Po raz pierwszy od 30 lat w styczniu ubiegłego roku udało się obniżyć liczbę bezrobotnych poniżej miliona osób.

– Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra w całej Polsce. Odnotowaliśmy w styczniu 2019 r. najniższą liczbę osób zrejestrowanych w historii rejestrowanego bezrobocia – podkreśliła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak.

W grudniu zarejestrowano 822 tys. osób bezrobotnych. W ostatnich latach rósł wskaźnik zatrudnienia i obecnie jest na poziomie 76 proc. dla osób w wieku produkcyjnym. Liczba osób pracujących w trzecim kwartale ubiegłego roku wyniosła 16,6 mln. W porównaniu do 2015 r. wzrosła o 385 tys.

– Czyli dbamy o to, żeby osoby były zatrudnione w ramach umów o pracę i na przestrzeni ostatnich lat udało się podwyższyć zdecydowanie ilość osób, które wykonują pracę w ramach umowy o pracę. Jeszcze w 2015 r. 9 mln 200 osób pracowało w  ramach umów o pracę – wskazała Alina Nowak.

W województwie lubelskim bezrobocie spadło z 11,7 proc. w 2015 r. do 7,4 proc. na koniec ubiegłego roku. W urzędach pracy regionu zarejestrowanych było 69 tys. osób, o jedną trzecią mniej niż pod koniec 2015 r. Problemem jest jednak nadal bezrobocie wśród młodych ludzi.

– Wszyscy musimy się pochylić nad tym, aby te młode osoby trafiały po zakończeniu edukacji na rynek pracy – zaznaczyła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Tu pomocne mają być programy społeczne, w tym dla młodych matek, m.in. „Maluch plus”.

70 proc. osób, które są zarejestrowane w naszych urzędach pracy, to są osoby, które są właśnie w tym okresie, kiedy wsparcie za pomocą takiego programu jak ten pomaga im w aktywizacji na rynku pracy – mówił Andrzej Pruszkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Województwo lubelskie jest jednym z większych beneficjentów programów społecznych, które mają znaczące oddziaływanie również na aktywność zawodową, a więc na sytuację na rynku pracy.

– Szczególnie należałoby podkreślić program „500 plus” czy chociażby program „Maluch plus”. Być może to będzie jeden z impulsów do obniżenia stopy bezrobocia wśród absolwentów szkół i uczelni do 30 roku życiazwrócił uwagę wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Przedstawiciele 10 samorządów gmin w województwie lubelskim odebrali wczoraj promesy na stworzenie nowych miejsc w istniejących już żłobkach bądź stworzenie nowych. To także w ramach programu „Maluch plus”.

TV Trwam News

drukuj