fot. TT/MRPiPS_GOV_PL

MRPiPS: stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 procent

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc. i utrzymała się na tym samym poziomie, co w styczniu – poinformowała wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak. Podkreśliła, że od 1991 roku nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w lutym nie był tak niski.

Jak podała wiceminister Nowak, stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc., utrzymując się na tym samym poziomie, co w styczniu.

Jednocześnie zauważyła, że „to o 0,6 proc. mniej niż w lutym ubiegłego roku”.

Ze wstępnych danych MRPiPS wynika, że liczba bezrobotnych na koniec lutego 2020 roku wyniosła 921 tys. osób i w porównaniu do końca stycznia 2020 roku spadła o 1,2 tys. osób (0,1 proc.).

„Po sezonowym wzroście liczby bezrobotnych w styczniu br., w lutym miał miejsce niewielki spadek liczby bezrobotnych – o 1,2 tys. osób. Taka sytuacja – wzrost bezrobocia w styczniu, a spadek już w lutym – wystąpiła także w trzech poprzednich latach” – powiedziała Alina Nowak.

Jej zdaniem, wynika to przede wszystkim z „ocieplenia klimatu, a w efekcie z łagodnego przebiegu zimy, dzięki czemu możliwe jest wczesne rozpoczęcie prac np. w budownictwie”.

Spadek liczby bezrobotnych w lutym 2020 roku w porównaniu do stanu z końca stycznia odnotowano w 10 województwach. Największe w: podlaskim – o 1,8 proc., lubelskim (1,4 proc.) oraz kujawsko-pomorskim i opolskim (1 proc.).

Alina Nowak podkreśliła, że „począwszy od 1991 roku, nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w lutym nie był tak niski”.

W porównaniu do ubiegłorocznych danych, liczba bezrobotnych na koniec lutego bieżącego roku spadła o 95,7 tys. (9,4 proc.) – podało ministerstwo.

Według wstępnych danych resortu, liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym br. wyniosła 111,6 tysięcy.

PAP/TV Trwam News

drukuj