fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

MRPiPS: Bezrobocie rejestrowane w maju wyniosło 5,4 proc.

Bezrobocie rejestrowane w maju wyniosło 5,4 proc. i było o 0,7 proc. niższe niż rok temu. Tak wynika z szacunku resortu pracy. Po raz ostatni niższą stopę bezrobocia – na poziomie 5 proc. – odnotowano we wrześniu 1990 roku.

Spadek wartości wskaźnika odnotowano we wszystkich województwach. Wahał się on od 0,1 do 0,5 punktu procentowego. Najwyższy miał miejsce w woj. warmińsko-mazurskim.

Już we wszystkich regionach stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 10 procent. Najniższa jest w woj. wielkopolskim, gdzie wynosi 2,9 procent.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa wyraziła nadzieję, że w tym roku liczba bezrobotnych będzie niższa niż 900 tysięcy.

– Wydaje się, że zbliżamy się do tej nieosiągalnej dotąd granicy 900 tys. osób bezrobotnych. Mamy nadzieję, że uda się ją w tym roku przekroczyć. Liczba bezrobotnych w końcu maja br. była o 95 tys. osób niższa niż przed rokiem, co oznacza spadek o 9,5 proc. – wskazała minister Bożena Borys-Szopa.

O spadku bezrobocia zdecydowało głównie przyspieszenie prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie.

Polska należy do państw Unii Europejskiej o najniższym poziomie bezrobocia. Według Eurostatu, w kwietniu wyniosło ono 3,7 procenta.

RIRM

drukuj