fot. PAP

Zmiany dot. składek od umów zleceń

Plan rządu dotyczący wprowadzenia składek emerytalno-rentowych od umów zleceń dzieli pracodawców i pracowników. O sprawie napisała IAR.

W czwartek sejmowa podkomisja ds. rynku pracyzajmie się projektem nowelizacji ustawy w tej sprawie.

Podzielone zdanie co do rządowych propozycji mają także eksperci. Jak wskazują, z jednej strony dodatkowe koszty pracy będą niekorzystne dla pracodawców, którzy chcą zredukować swoje wydatki.

Z drugiej strony zmiany w przepisach z punktu widzenia pracowników to nie tylko gwarancje emerytur, ale również rynkowe wyrównanie sił.

Jak podkreśla dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, obnaża to słabość państwa. Proceder zawierania takich umów staje się coraz szerszy i nie długo ozusowane mogą zostać wszystkie umowy zlecenia – dodaje.

– Oczywiście umowy zlecenia i umowy o dzieło występują w każdej gospodarce, natomiast w Polsce niestety ten rodzaj zawieranych umów został rozdęty do niebotycznych rozmiarów. Zdaje się, że jesteśmy liderem pod tym względem, a umowa zlecenie, czy umowa o dzieło powinna spełniać określone warunki. Polskie państwo nie potrafi sobie z tym poradzić, bo służby związane z nadzorem nad rynkiem pracy są w stanie szczątkowym – mówił dr Zbigniew Kuźmiuk.  

Niewykluczone, że w przyszłości ozusowane mogą być także umowy o dzieło.

Wypowiedź dr. Zbigniewa Kuźmiuka

Audio MP3

Pobierz

RIRM

 

drukuj