fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Będzie nowela dot. prawa zrzeszania się pracowników

Jesienią wszyscy pracujący będą mogli zrzeszać się w związkach zawodowych. Poinformował o tym podczas konferencji prasowej w Gdańsku wiceminister Stanisław Szwed.

Obecnie trwają prace nad projektem zmian ustawy o związkach, który trafił do Rady Dialogu Społecznego. Konsultacje mają potrwać do połowy czerwca.

Zmiany w ustawie mogą się przyczynić do skuteczniejszej ochrony praw pracowników – zwraca uwagę poseł Janusz Śniadek, były przewodniczący „Solidarności”.

– „Solidarność” od zawsze uważała, że prawo do zrzeszania się, związki zawodowe powinno obejmować wszystkich. Mam nadzieję, że ta formuła, zacierająca różnice pomiędzy formą świadczenia pracy, będzie przyczyniała się do zatrudniania ludzi na zasadzie stosunku pracy i w tej takiej konstytucyjnie gwarantowanej formule te prawa pracownicze będą lepiej chronione – wskazuje Janusz Śniadek.

Nowelizacja jest następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2015 roku, który orzekł że prawo do zrzeszania się powinni mieć wszyscy świadczący pracę, a nie tylko pracujący na etacie.

Jak powiedział Stanisław Szwed, podczas konferencji, do projektu dołożono kilkanaście innych propozycji zmian, o które wystąpiły związki zawodowe i pracodawcy. Jedną z nich jest podwyższenie progu reprezentatywności.

Zmianie ulegnie również słowniczek ustawy, określenie ”pracownik” ma zastąpić „osoba wykonująca pracę zawodową”, a „pracodawca” – „podmiot zatrudniający”. Według szacunków zmiany obejmą ok. dwóch milionów osób.

RIRM

drukuj