fot. PAP/Tytus Żmijewski

Wicemin. M. Małecki: Staramy się działać tam, gdzie jest możliwość repolonizacji firm

Tam, gdzie jest możliwość repolonizacji firm, tam staramy się działać, pod warunkiem, że jest to zgodne z polskim interesem i rachunkiem ekonomicznym. Inwestycja w Polfę Tarchomin oznacza pomoc dla dziesiątek tysięcy osób dotkniętych największą plagą naszych czasów, jaką są nowotwory – powiedział Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Polfie Tarchomin powstaje Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych. Obiekt ma powstać w Warszawie. Będą w nim produkowane nowoczesne preparaty do walki z nowotworami. Będzie to największa tego typu fabryka w naszej części Europy.

– Bardzo mocno inwestujemy w bezpieczeństwo zdrowotne Polaków. (…) Cały projekt kosztuje 550 mln zł. Został rozpoczęty, ponieważ w 2019 r. polski rząd dokapitalizował Polfę Tarchomin kwotą 200 mln zł. To pozwoliło na start inwestycji. (…) Na przełomie lat 2024-2025 będziemy mogli już produkować polskie leki np. na ostrą białaczkę czy raka piersi kobiet. Dzięki budowaniu fabryki Polacy, którzy zmagają się z nowotworami, otrzymają leki najwyższej jakości. Linia technologiczna pozwoli na roczną produkcję 6 mln ampułko-strzykawek. (…) Inwestycja w Polfę Tarchomin oznacza pomoc dla dziesiątek tysięcy osób dotkniętych największą plagą naszych czasów, jaką są nowotwory – wyjaśnił Maciej Małecki.

Wiceszef resortu aktywów państwowych zapewnił, że leki produkowane w Polfie Tarchomin „będą spełniały najwyższe standardy, żeby dawać najlepszej jakości produkty Polakom, ale też po to, żeby spółka mogła rozwijać się w innych krajach i tam sprzedawać leki”.

– Oprócz leków na nowotwory będą wytwarzane tam leki wysokoaktywne, np. do leczenia chorób grzybiczych, do reumatologii czy anestezjologii. Polfa słynie z produkcji antybiotyków. Będą więc produkowane antybiotyki iniekcyjne – wyliczał wiceminister.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że „tam, gdzie jest możliwość repolonizacji firm, tam staramy się działać, pod warunkiem, że jest to zgodne z polskim interesem i rachunkiem ekonomicznym”.

– Przypomnę niedawną repolonizację spółki PKP Energetyka przez PGE. (…) Wcześniej odkupiono m.in. bank Pekao S.A. czy aktywa energetyczne francuskiej firmy EdF. (…) Jeśli trafia się dobra i korzystna oferta, to jest ona brana pod uwagę. Ważne jest, żeby ktoś nie zarabiał na Polsce dwukrotnie – kiedy kupił firmę za czapkę gruszek i kiedy sprzeda ją na górce cenowej. Dokonania repolonizacyjne pokazują, że rząd jest skuteczny – powiedział Maciej Małecki.

Całą rozmowę z wiceministrem Maciejem Małeckim można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl