M. Małecki: Polska jest dla USA kluczowym partnerem w Europie

Możliwość importowania skroplonego gazu ze Stanów Zjednoczonych to sukces polskiego rządu, prezydenta Andrzeja Dudy, ale też potwierdzenie, że Polska jest dla USA kluczowym partnerem w Europie – podkreślił poseł Maciej Małecki w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Ministrów pozytywnie ocenił dążenia Polski do dywersyfikacji dostaw złóż energetycznych. 

Dzięki podpisanemu wczoraj kontraktowi na jednorazową dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG – w czerwcu do Polski przypłynie statek z amerykańskim surowcem.

– Na LNG ze Stanów Zjednoczonych nie każdy kraj może liczyć. Możliwość importowania skroplonego gazu to sukces polskiego rządu, prezydenta Andrzeja Dudy, ale też potwierdzenie, że Polska jest dla USA kluczowym partnerem w Europie. Dzisiejsza informacja o tym, że do terminala w Świnoujściu będą wpływały statki z gazem ze Stanów Zjednoczonych – z terminala w Zatoce Meksykańskiej – oznacza, że Polska wykonała bardzo poważny krok w kierunku dywersyfikacji dostaw gazu. To jest pierwszy kontrakt na dostawy amerykańskiego gazu do Polski, ale też pierwszy kontrakt na dostawy amerykańskiego gazu do północnej części Europy wskazywał Maciej Małecki.

Poseł akcentował, że zapewnienie Polsce bezpiecznych, nieprzerwanych dostaw gazu po korzystnej cenie dla naszej gospodarki to kluczowy cel polskiej polityki energetycznej. Dzięki temu nasz kraj będzie uniezależniony od rosyjskiego Gazpromu.

– Polska przez kilkadziesiąt lat była jedynie biernym odbiorcą rosyjskiego gazu. Co więcej, za rosyjski gaz płaciliśmy najwięcej w Europie. Dzisiaj dzięki działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości, dzięki działaniom polskiego prezydenta, Polska z roli biernego odbiorcy drogiego, rosyjskiego gazu ma nie tylko otwarte „okno na świat” w zakresie zakupu gazu z każdej części świata, ale może stać się znaczącym miejscem dla obrotu gazem. Gaz kupiony w Stanach Zjednoczonych – jeżeli nie zostanie wykorzystany w polskiej gospodarce – może być eksportowany z Polski do innych krajów – powiedział sekretarz stanu.

Rosja od dawna wykorzystuje dostawy surowców energetycznych jako przedłużenie swojej często agresywnej polityki, zwłaszcza w naszej części Europy – zauważył Maciej Małecki.

– W rosyjskich zasadach od 1990 r. jest wręcz zapisane: czołgi i rakiety w tej części Europy mają zostać zastąpione przez rurociągi na gaz i na ropę. Przez wiele lat Rosja skutecznie robiła wszystko, by zablokować możliwość alternatywnych dostaw do krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Nadal mieliśmy być traktowani jak rosyjska kolonia w zakresie surowców energetycznych  – mówił polityk.

Sekretarz stanu zaznaczył w „Aktualnościach dnia”, że dziś trwa bardzo duża ofensywa wielkiego rosyjskiego lobby gazowego.

– Celem tej ofensywy jest okrążenie Europy Środkowo-Wschodniej rurociągami zmonopolizowanymi przez Gazprom po to, żeby zalać Europę Środkowo-Wschodnią nadpodażą rosyjskiego gazu. Jest to wbrew zasadom Unii Europejskiej, wbrew tzw. zasadzie dostępu stron trzecich do gazociągów, po to by zapewnić konkurencję, ochronić całe kraje przed zmonopolizowaniem dostaw gazu przez jedną ze stron (…). Możemy spodziewać się kolejnych uderzeń medialnych, zarówno wymierzonych w polski rząd, jak i spółkę, która sprowadza skroplony gaz, w tym przypadku ze Stanów Zjednoczonych – tłumaczył Maciej Małecki.

Budowę terminala gazowego w Świnoujściu, do którego przypłynie amerykański gaz, zainicjowali 10 lat prezydent Lech Kaczyński i rząd Jarosława Kaczyńskiego.

Całą rozmowę z sekretarzem stanu Maciejem Małeckim można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl