fot. flickr.com

„Weź głęboki oddech” – bezpłatne badania spirometryczne

„Weź głęboki oddech” – pod takim hasłem wystartowały bezpłatne badania spirometryczne, które pozwalają ocenić sprawność naszych płuc. Będą one wykonywane w tzw. spirobusie na terenie całej Polski. Mobilne gabinety Fundacji NEUCA dla Zdrowia – organizatora akcji – dotrą do 66 miejscowości.

Kończący się w okres grzewczy warto podsumować badaniem sprawności układu oddechowego w postaci spirometrii – wskazuje Fundacja NEUCA dla Zdrowia, organizator akcji „Weź głęboki oddech”.

– Jedną z obserwowanych konsekwencji pogarszającej się kondycji układu oddechowego jest występowanie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 roku stanie się ona trzecią przyczyną zgonów na świecie. Rocznie z tego powodu umiera 20 tys. osób, a prawie połowa, u których nastąpiło rozpoznanie, umiera w ciągu kolejnych 10 lat. WHO przekonuje do prowadzenia działań profilaktycznych, które pozwolą na wczesne wychwycenie pierwszych oznak choroby – poinformowano.

Bezpłatne badania spirometryczne będą wykonywane do 28 czerwca kolejno w 66 miejscowościach w Polsce. Harmonogram badań dostępny jest na stronie Fundacji: www.fundacjaneuca.pl W ramach podobnych bezpłatnych akcji udało się wykonać spirometrię u 22 tys. osób.

Za główny czynnik ryzyka zachorowania na przewlekłe obturacyjne choroby płuc w krajach rozwiniętych uważa się palenie papierosów, jednak ostatnio coraz większą uwagę zwraca się na rolę złej jakości powietrza w rozwoju tego schorzenia.

Raport NIK z września ubiegłego roku pt.: „Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami” wskazuje, że Polska należy do krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza.

TV Trwam News/RIRM

drukuj