fot. PAP/Radek Pietruszka

Weszła w życie nowela Kodeksu postępowania administracyjnego

Decyzje administracyjne po upływie 30 lat nie będą mogły być podważane. W czwartek weszła w życie nowela Kodeksu postępowania administracyjnego.

Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat, nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania – tak stanowi prawo, które w czwartek weszło w życie. Nowela Kodeksu postępowania administracyjnego zakłada także, że niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

– To zmiana, która wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., ale również która była oczekiwana przez tysiące Polaków. Ona spowoduje, że niemożliwe będzie zgłaszanie nowych roszczeń reprywatyzacyjnych – wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

To – jak mówił Sebastian Kaleta – wielki dzień dla środowisk lokatorskich, ale także tych, którzy walczyli o wyciągnięcie wniosków z afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. Ustawa w wielu przypadkach ureguluje także sytuacje prawne w spółdzielniach mieszkaniowych.

– Wiele z nich z uwagi na zgłaszane roszczenia ma nieuregulowany status nieruchomości. Ustawa w wielu przypadkach pomoże rozwiązać także ten problem – podkreślił wiceszef resortu sprawiedliwości.

Nowela KPA dotyczy także decyzji o nacjonalizacji mienia, w tym pożydowskiego.

– Prawo chroni lokatorów, mienie Skarbu Państwa i nie pozwala, by nasz kraj przez kolejnych kilkadziesiąt lat odczuwał skutki wojny – powiedział Sebastian Kaleta.

Ustawę bardzo mocno krytykowała strona izraelska, próbując wpłynąć na przebieg procesu legislacyjnego w Polsce. Tymczasem – jak podkreślali przedstawiciele polskich władz – domaganie się przez stronę izraelską odszkodowań za utracone mienie jest wielkim nieporozumieniem. Polska jest bowiem ofiarą wojny, którą rozpętali Niemcy.

 

TV Trwam News

drukuj