fot. flickr.com

Węgry: z więzień zwolniono ponad 770 cudzoziemców – przemytników ludzi

W ostatnim czasie z więzień na Węgrzech zostało wypuszczonych 777 obcokrajowców, którzy zajmowali się przemytem ludzi. Są to głównie obywatele Rumunii, Serbii i Ukrainy – podała w środę agencja Reutera, powołując się na węgierską służbę więzienną BVOP.

W kwietniu rząd Viktora Orbana wydał dekret umożliwiający zwolnienie cudzoziemców skazanych za przemyt ludzi. Warunkiem było opuszczenie Węgier w ciągu 72 godzin. Jeśli zwolnieni nie uczyniliby tego i zostali ponownie złapani przez policję, musieliby bezwarunkowo odbyć cały wymiar kary.

Rząd Węgier uzasadnia ten krok przepełnionymi więzieniami, w których obecnie – jak podaje Reuters – przebywa 2636 osób skazanych za handel ludźmi, z czego 808 to cudzoziemcy kwalifikujący się do zwolnienia.

Ponadto, jak twierdzi BVOP, osadzenie przemytników ludzi w więzieniach kosztuje budżet państwa miliardy forintów rocznie, a rząd w Budapeszcie nie dostaje z Brukseli wnioskowanej pomocy na ochronę swoich granic przed nielegalną imigracją.

Krytycznie na decyzję rządu Węgier zareagowały władze Austrii. Tamtejsze MSZ w zeszłym tygodniu wezwało w tej sprawie węgierskiego ambasadora, a na wspólnej granicy wzmocniono kontrole.

„Uważamy, że jest to całkowicie błędny sygnał” – powiedział tydzień temu austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg.

„Dla wielu migrantów węgierska trasa pozostaje atrakcyjna pomimo wzmożonych patroli policji granicznej i stalowego ogrodzenia zbudowanego przez Węgry na południowej granicy z Serbią po kryzysie migracyjnym w UE w 2015 roku” – pisze Reuters.

W połowie maja portal 24.hu pisał z kolei, że w związku z zamknięciem południowej granicy Węgier oraz zmiany polityki rządu serbskiego, a także przystąpienia Chorwacji do strefy Schengen, dotychczasowe szlaki migracyjne na Bałkanach ulegają zmianie. Rząd w Budapeszcie spodziewa się jednak, że wraz z nadejściem lata presja migracyjna na granicy węgierskiej znacznie wzrośnie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl