fot. wikipedia

Węgry: kampania przeciwko rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. Węgier

Rząd węgierski rozpoczął we wtorek kampanię w prasie drukowanej przeciwko rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej zastosowania wobec Węgier art. 7 traktatu UE. W dziennikach pojawiły się ogłoszenia z wezwaniem, by bronić Węgier.

„Proimigracyjna większość w Parlamencie Europejskim chce nas uciszyć, bo ogrodzeniem chronimy naszą ojczyznę i Europę. Teraz chcą nam także odebrać prawo do obrony granicy” – napisano w ogłoszeniu podpisanym jako informacja rządowa i opublikowanym w prorządowych dziennikach „Magyar Idoek” i „Magyar Hirlap”.

Na całostronicowych ogłoszeniach widnieją zdjęcia przewodniczącego Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) w PE Guya Verhofstadta, autorki rezolucji w sprawie Węgier, holenderskiej europosłanki Zielonych Judith Sargentini oraz amerykańskiego finansisty George’a Sorosa, któremu władze Węgier zarzucają działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów uchodźców.

Guy Verhofstadt jest krytykiem obecnych władz Węgier. We wrześniu powiedział m.in. że nie posunie się do tego, żeby nazwać premiera Węgier Viktora Orbana neofaszystą, zaznaczył jednak, że niewygodna prawda jest taka, iż dzisiejsze Węgry nie weszłyby do UE.

Pod zdjęciami znajdują się wezwania: „Nie ulegajmy szantażowi!” i „Obrońmy Węgry!”.

12 września Parlament Europejski przyjął raport Sargentini, uruchamiając tym samym art. 7 unijnego traktatu wobec Węgier. Zgodnie z raportem rząd Węgier narusza niezależność sądownictwa, wolność prasy i podstawowe prawa obywateli.

PAP/RIRM

drukuj