fot. flickr.com

Węgry: Radio Wolna Europa wznowi nadawanie jako portal multimedialny

Radio Wolna Europa wznowi nadawanie na Węgrzech na początku września jako multimedialny portal informacyjny – poinformował węgierski portal 24.hu.

Portalem kierować będzie dwóch byłych dziennikarzy Radia Kossuth i Euronews: Gyula Csak i Tibor Vovesz. Gyula Csak, który rozpoczął karierę w BBC, będzie pracować w praskiej centrali Radia Wolna Europa, zaś Tibor Vovesz pokieruje redakcją w Budapeszcie.

Gyula Csak powiedział portalowi 24.hu, że Radio Wolna Europa nie będzie brać udziału w klasycznej walce o newsy i chociaż będzie publikować wiadomości, to przede wszystkim zamierza się koncentrować na dłuższych tekstach analitycznych i dziennikarstwie śledczym.

Na portalu Radia Wolna Europa nie będą publikowane reklamy i ma on być „niezależny, obiektywny i centrowy”.

Nadzór nad Radiem Wolna Europa sprawuje państwowa instytucja amerykańska Agencja Stanów Zjednoczonych ds. Globalnych Mediów (USAGM), której szefem prezydent Donald Trump mianował niedawno Michael’a Packa. Michael Pack zwolnił szefów wszystkich państwowych firm medialnych podlegających USAGM, w tym dyrektora Radia Wolna Europa Jamiego Fly’a. Gyula Csak zapewnił jednak, że nie miało to wpływu na proces uruchamiania węgierskiej rozgłośni.

Radio Wolna Europa zaczęło nadawać na Węgrzech w 1950 r., początkowo z Nowego Jorku, potem z Monachium. Węgierskojęzyczna redakcja została zlikwidowania w 1993 r.

 

PAP

drukuj