Fot. PAP

Ustawa zwalniająca z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy z podpisem prezydenta

Kierowcy z polskim prawem jazdy nie będą już musieli posiadać przy sobie tego dokumentu podczas poruszania się autem i okazywać go w trakcie kontroli drogowej. Nowelę ustawy w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda.

Nowe przepisy umożliwiają też rejestrację pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania właściciela pojazdu. Ponadto, wprowadzają możliwość czasowej rejestracji także przez starostę właściwego dla miejsca zakupu i odbioru pojazdu.

Zgodnie z nowelą możliwe będzie też m.in. zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu przy przerejestrowaniu pojazdu.

Przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Jerzy Polaczek podkreślił, że na te przepisy czekało wielu kierowców.

– Ta rządowa inicjatywa (…) spotkała się z pozytywnym odzewem tysięcy kierowców oraz środowisk, które występowały o tego rodzaju rozwiązania, mając na uwadze rozwój Polski cyfrowej oraz ułatwienia dla kierowców w taki sposób, aby uchylenie niektórych dość uciążliwych obowiązków było ułatwieniem realnym. Kwestie identyfikacyjne można zrealizować w sposób nowoczesny i odpowiadający zmianom społecznym, które są związane ze zwiększoną mobilnością obywateli – powiedział Jerzy Polaczek.

Ustawa wejdzie w życie 3 miesiące po ogłoszeniu, przewidziane są jednak liczne wyjątki. Niektóre z regulacji wymagają bowiem wdrożenia rozwiązań technicznych, dlatego mają obowiązywać dopiero po ogłoszeniu komunikatu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl