fot. pixabay.com

Zmiany dla kierowców. Zniesiony obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy

Nie będzie już mandatów za brak prawa jazdy podczas kontroli drogowej. W piątek weszła w życie nowela Prawa o ruchu drogowym. Niedługo mają się pojawić kolejne ułatwienia dla kierowców.

Od soboty kierowca, który uzyskał prawo jazdy na terenie Polski, nie musi posiadać dokumentu przy sobie. Podczas kontroli policyjnej funkcjonariusz sprawdzi w systemie internetowym, czy dana osoba ma odpowiednie uprawnienia. Prawo jazdy jest też dostępne w wersji elektronicznej, w aplikacji mobilnej mObywatel, w której znajduje się tzw. pakiet kierowcy, zawierający też informacje o posiadanych punktach karnych.

Nowela zakłada, że w sytuacji, w której w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym wypełnione zostały wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba już będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu. To jednak nie koniec ułatwień. Wkrótce wejdzie w życie kolejna zmiana dotycząca czasowego wyrejestrowania uszkodzonego pojazdu na okres od 3 do 12 miesięcy.

– Bardzo ważna zmiana dotyczy możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdu, który aktualnie jest w naprawie, jest uszkodzony i nie jest użytkowany przez właściciela od minimum 3 miesięcy. Na okres od 3 do 12 miesięcy będzie można wyrejestrować czasowo samochód. To jest niezmiernie ważne – zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Następne działania są już w planach: od 4 czerwca 2022 roku dealer samochodowy sam zarejestruje auto. Oznacza to, że nabywca nie będzie już musiał udawać się do wydziału komunikacji w starostwie powiatowym w celu zarejestrowania zakupionego pojazdu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj